"Nová obecní bytová výstavba představuje jeden z nástrojů, jakým lze přispět k vytvoření podmínek pro dostupné a udržitelné bydlení," píše se ve schváleném usnesení. Byty by měly sloužit zejména pro ekonomicky či generačně znevýhodněné skupiny obyvatel.
Lokality město vybralo na základě studie, kterou vypracoval městský Institut plánování a rozvoje (IPR). Tři z pozemků se nacházejí v Libni, další například v Hlubočepech, Krči, Hostivaři, Bohnicích či na Vinohradech. Všechny vybrané parcely jsou ve vlastnictví města.
Ke 12 vybraným lokalitám IPR došel po vyřazení dalších téměř 500 pozemků, zařazených do původního výběru. Podle studie IPR a stávajícího územního plánu by na pozemcích mohlo dohromady vzniknout více než 400 bytů.
Koncepční městské dokumenty včetně strategického plánu počítají s tím, že Praha bude stavět byty pro účely ubytování zejména znevýhodněných a sociálně slabších obyvatel, ale i zdravotníků či zaměstnanců státní správy nebo záchranných složek. Praha i městské části stále pokračují v privatizaci stávajícího bytového fondu na základě v minulosti schválených plánů.
Magistrát nyní spravuje téměř 9000 bytů, dalších zhruba 26.000 mají na starosti radnice. Byty mohou být v nájmu na základě výběrového řízení, část fondu se využívá pro zvýhodněné bydlení pro mladé rodiny, samoživitelky, sociálně slabé nebo seniory. V některých bytech také bydlí zdravotníci, policisté, členové hasičského sboru či městští úředníci. Podle loňské analýzy KPMG po roce 1991 přešlo do vlastnictví Prahy 194.000 bytů, fond tedy od té doby klesl na zhruba 18 procent výchozího stavu.
Sdílet / hodnotit tento článek