PSP umožňují výstavbu tzv. udržitelného města se stromy v ulicích a novostavbami, které respektují charakter svého okolí. Každá nová či rekonstruovaná ulice širší 12 metrů má mít stromořadí. Neměly by vznikat zbytečné podchody a nadchody, přednost mají mít bezbariérové přechody. Stanoví i výškovou regulaci novostaveb.
"Vliv PSP je výrazně znát například při přípravě územních studií rozvojových lokalit, jako jsou třeba Bubny. Namísto solitérních domů vzniknou nové čtvrti. V takových lokalitách předpisy výrazně pomáhají," uvedl Boháč. Kromě Bubnů se to týká také nádraží na Smíchově, kde má vzniknout "klasická" čtvrť.
Kromě velkých rozvojových území, jako jsou nádraží nebo bývalé průmyslové části označované jako brownfieldy, mají předpisy také vliv na výstavbu ve vilových čtvrtích. Pokud chce například někdo ve čtvrti, kde jsou dvoupatrové domy, stavět šestipodlažní objekt, předpisy to neumožní.
Podle bývalého náměstka primátorky pro územní rozvoj Matěje Stropnického (SZ) nastavily jasná pravidla pro všechny zúčastněné a vymezily právní rámec. "PSP ukončily nejistotu stran toho, co vlastně platí, a umožnily tak obnovit výstavbu. Není to moc, ale ani úplně málo," uvedl.
Současné znění předpisů možná dozná drobných změn. Při schválení pražští radní loni uložili IPR, aby rok sbíral podněty a připomínky a případně navrhl změny. Podle Boháče by se mohly drobné úpravy objevit například v části týkající se podzemí, konkrétně ukládání kabelů. "Avšak na to, abychom mohli nyní říci, jaké úpravy by měly být, je ještě brzy," řekl.
Znění PSP vyvolalo v minulosti řadu sporů, mimo jiné v pražské koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN). Po sporech jejich přípravu primátorka Adriana Krnáčová (ANO) odebrala z kompetence svému tehdejšímu náměstku Matěji Stropnickému. Primátorčinu novelu nakonec loni na jaře notifikovala Evropská komise. "Pořád považuji za velký úspěch, že se nám je podařilo dotáhnout, a hlavně, že reakce jsou převážně velmi pozitivní. Je to jedna z věcí, která sice není před veřejností tolik vidět, ale o to víc je pro město důležitá," uvedla Krnáčová.
Novelu původně připravoval někdejší primátor Tomáš Hudeček (nestraník, dříve TOP 09) a po volbách v roce 2014 právě Stropnický. Billboardová lobby na protest proti Hudečkovým předpisům vyvolala v roce 2014 silnou mediální kampaň. Účinnost původních stavebních předpisů nakonec v lednu 2015 na 15 měsíců pozastavilo ministerstvo pro místní rozvoj. V platnost nakonec vešla verze předložená Krnáčovou.
Sdílet / hodnotit tento článek