Statistika počtu Čechů, kteří loni a v minulých letech koupili zahraniční nemovitost, podle firmy neexistuje. "Podle kvalifikovaných odhadů se jedná o počty v řádu několika stovek lidí ročně s narůstající křivkou," uvedla společnost. U firmy Rellox činil meziroční růst nákupu mezi předloňským a loňským rokem 11 procent.
Studie firmy uvádí, že nejvíce Čechů se loni zajímalo o nemovitosti v Rakousku (47 procent) a Chorvatsku (20 procent). Mezi další populární destinace patří Španělsko se 17 procenty a Itálie s devíti procenty. Zájem o Rakousko za poslední dva roky vzrostl téměř o třetinu.
Nejvíce klientů, 65 procent, podle společnosti hledá zahraniční nemovitost pro vlastní užití v kombinaci s pronájmem v období, kdy dům či apartmán nebudou využívat. Více než čtvrtina objekt hledá jen pro sebe, osm procent naopak poptává výlučně investiční objekty. Více než polovina lidí měla loni zájem o stavby v cenové kategorii od 251 000 do 500 000 eur (6,5 až 13 milionů korun).
Téměř 90 procent zájemců podle studie tvoří podnikatelé, pouze osm procent jsou zaměstnanci. "Zajímavé je, že naši klienti jsou relativně mladí. Nejvíce z nich, 54 procent, je ve věku 30 až 50 let. Přitom 94 procent z nich kupuje nemovitost za vlastní peníze," uvedl ředitel Rellox Jan Rejcha. Firma loni uzavřela na zahraniční nemovitosti celkem 41 smluv za zhruba 471 milionů korun. Průměrná cena nemovitosti tak byla asi 11,5 milionu Kč.
Ceny bytů a domů v Česku podle údajů Eurostatu v prvním čtvrtletí meziročně vzrostly o 12,8 procenta. Ze zemí Evropské unie to bylo nejvíce. V celé EU se ceny zvýšily v průměru o 4,5 procenta, například v Chorvatsku ale o 0,4 procenta klesly.
Sdílet / hodnotit tento článek