Jak si postavit rodinný dům
Vybíráme z témat příštích dílů seriálu, ve kterých kompletně projdeme stavbu zděného rodinného domu:
- výběr pozemku
- základy
- střecha
- SDK příčky
- a další...
S přítelkyní jsme se rozhodli osamostatnit se a založit rodinu. Mít své zázemí a vlastní rodinný dům, to byl vždy náš sen. Proto jsme se rozhodli postavit si rodinný domek na pozemku nedaleko Prahy.
Rozhodnout se pro pořízení domu je jedna věc, druhá, mnohem složitější je vědět kde a jak vlastně začít. V dnešní době není problém zajistit veškeré projektové práce, vyběhání razítek, stavební dozor, anebo realizační firmu, na kterou přenecháte všechny starosti kolem stavby. Druhou možností je pustit se do všeho na vlastní pěst a ušetřit tak téměř polovinu výdajů. Dodavatelská firma předložila rozpočet stavby na klíč za 5 milionů s harmonogramem na dva roky, já jsem ho za rok postavil svépomocí i s vybavením za 3 miliony.
Nešetřit na úkor kvality
Podotýkám, že jsme se nesnažili šetřit na úkor kvality. Dům je dvojpodlažní zděný s obytným podkrovím a půdou, dispozičně 5+1 se dvěma koupelnami, užitná plocha domu je 200m2, k tomu terasa a parkovací stání na dvě auta, okna jsou s trojsklem, vytápění je zajištěno podlahovým topením a krbem, fasáda je zateplena 18 cm izolantu, na podlahách je všude dlažba, na stěnách sádrové omítky a v každé místnosti podhledy.
Stavět svépomocí neznamená stavět sám
Stavba svépomocí neznamená, že ji provádíte celou sami, to technicky vlastně ani nelze. Práce, které si pro kolaudaci vyžadují revizi nebo různá osvědčení jako elektroinstalace, instalatérské práce a plynové rozvody musí provádět, nebo alespoň revidovat autorizovaná nebo pověřená osoba. Stejně tak jsou řemesla, která bez vybavení a zkušeností jednoduše nezvládnete tak, aby byly práce provedeny správně a hezky. Tím mám na mysli například tesařské a klempířské práce na střeše, omítky, zateplení fasády případně dlažby a obklady.
Sdílet / hodnotit tento článek