Po úpravě a vyčištění základové rýhy instalatér položil ležaté svody kanalizace a natáhl přípojku vody. Všechny prvky procházející konstrukcí základů musejí být od betonu odděleny, aby se mohly pohybovat (dilatovat) například omotáním látkovinou. Následovalo natažení zemnicích pásků bleskosvodů a připojení svodů ukončených asi dva metry nad terénem. Dráty bleskosvodu a zemniče se prodávají na váhu a propojují se šroubovacími spojkami. Za 70 m pásku, spojky a pět třímetrových svodů jsme dali 3 500 korun.
Po vybednění, vyztužení, vylití pasů betonem C10/16 a jeho vytvrdnutí jsme zasypali roury kanalizace jemným pískem, navezli a postupně vibrační deskou zhutnili podkladní štěrk frakce 32-64. Tuna štěrku vyjde asi na 220 korun, dovoz je dražší než samotný materiál, sazba dle typu vozu asi 35 Kč/km a počítá se cesta tam a zpět. Pronájem vibrační desky vyšel asi na 700 Kč/den.
Následovalo zašalování obvodu základů deskami kotvenými do betonu pasu natloukacími hmoždinkami. Tuto variantu jsme zvolili naproti běžnému vyzdívání tenkých betonových ztracenek nebo odřezávaní vnitřní stěny tvárnic. Výztužné ocelové sítě 100/100/6 (velikost oka sítě/průměr drátu) betonové mazaniny jsme podkládali tak, aby byly přibližně v polovině až horní třetině desky. Síť je v desce proto, aby zachytila tahová napětí od smršťování betonu a ne od průhybu roznášecí mazaniny, jak jsem se někde dočetl.
Jestliže je mazanina na zhutněném únosném podloží, nemůže se prohýbat. Sítě se kladou přes sebe s přesahem cca 2 oka a vážou se vázacím drátem. Všeobecně platí, že svařování betonářské výztuže se dnes již nepoužívá, protože v místě svarů může dojít ke zmenšení průřezu profilu a tím ke snížení únosnosti v místě spoje. Na sjednocující mazaninu základů jsme použili beton C 16/20.
Směs betonu nechte namíchat dle podmínek
Při lití desky a především za horkého počasí je vhodné použít řidší směs, aby se lépe zpracovávala. Konzistence však nesmí být až příliš tekutá, aby nedocházelo k rozmísení směsi, klesání kameniva a naopak vytlačování pojivového tmelu. Příliš vody také způsobuje nadměrné smršťování a vznik trhlin, takže všeho s mírou. Každopádně obsluha domíchávače musí vědět, co si lze ještě dovolit.
Rovnání betonové základové desky
Ke srovnání hladiny jsme použili dlouhou lať a po zavadnutí jsme povrch zatáhli dřevěným hladítkem. Protože beton během tuhnutí a tvrdnutí spotřebovává vodu na vytváření krystalů a zároveň se zahřívá hydratačním teplem, je nutné povrch zkrápět vodou, jinak popraská.
Cena základů
Celkem jsme na základy spotřebovali asi 160 bednících tvárnic, 170 m2 výztužných sítí a 60m3 betonu. Kubík betonu vyjde dle pevnosti asi na 1800 bez DPH. Betonovou směs jsme nechali ukládat pumpou s výložníkem, za což se platí dle kilometráže a objemu přečerpávané směsi. Pokud je beton dodán i s uložením, je jeden z dodavatelů, který dával nabídku schopen jej fakturovat s 15% DPH namísto 21%.
Sdílet / hodnotit tento článek