Po vyzdění stěn 2. nadzemního podlaží přišla na řadu konstrukce zastřešení. Celá stavba se skládá ze dvou částí. Vyšší obdélník je zastřešen sedlovou střechou s betonovou krytinou, vsazený přízemní díl je zastřešený plochou pochozí střechou, kterou někdy možná využijeme jako další terasu, nebo tam budeme během pěkného počasí sušit prádlo.
Stavba krovu
Protože v objektu nemáme příliš úložného prostoru (komory nebo sklep), chtěli jsme vytvořit nad podkrovím ještě půdu. Navíc jsme se snažili co nejvíce využít celé podkroví bez nosných sloupů a viditelných kleštin. Jako nosnou konstrukci krovu jsem tedy zvolil fošnovou soustavu s pevným a posuvným kloubem a kleštinami v každé vazbě. Abychom se vešli do kritéria územního plánu s výškou okapové římsy do 5 m, a aby bylo podkroví dostatečně vysoké, musely být kleštiny výše než styčníky a musely být kotveny bez pozednice přímo do betonu věnce přes chemickou kotvu. Pro zvýšení únosnosti od svislého zatížení úložným prostorem jsem nechal styčníky krokve s kleštinami zpevnit bulldogy a stáhnout svorníky.
Po smontování nosných prvků krovu tesaři ještě připevnili střešní folii přes kontralatě, provedli laťování, pokládku střešní krytiny včetně schůdků, držáku antény a prostupu pro odvětrání kanalizace, okapní síťky proti vletu drobných ptáků a střešní výlez. Klempíř olemoval štít a komín, upevnil okapový plech a dešťové žlaby. Protože se po dobu stavby hodně kradou svody, nechal jsem je namontovat až ke konci stavby. Do té doby jsem provizorně na žlaby nasadil plastové husí krky.
Nosné prvky ploché střechy tvoří dřevěné fošny ve spádu 3 % pnuté mezi věnce v rozchodu 625 mm. Na fošny jsou připevněny trámky, které vymezují provětrávanou mezeru. Plocha všech přívodních a odvodních větracích otvorů do fasády tvoří dohromady 1/250 plochy střechy. Na fošny jsou křížem našroubované dvě vrstvy OSB desek tl. 22mm. Na roznášecí desky jsem natavil dvě vrstvy hydroizolace a buď na ní uděláme terasu s dlaždicemi na terčích, extenzivní zelenou střechu, nebo jen rozprostřeme přes přidanou geotextilii kačírek, abychom trochu prodloužili životnost pásů a nemuseli z okna koukat na černý povrch střechy.
Kostrukce půdy
Celý krov dělali tesaři, na mě zbyla konstrukce půdy. Jakmile bylo zastřešení hotové, po zateplení podkroví a elektroinstalacích jsem na kleštiny připevnil na výšku latě, aby se mohla dutina mezi podlahou a izolací provětrávat. Na latě jsem následně šrouboval OSB desky tl. 18 mm s perem a drážkou. Desku jsem na kolmo připevnil i po bocích, abych prostor lépe vymezil a nepadaly mi věci na izolaci. Důležité upozornění je, abyste během pohybu po nosných prvcích střechy dávali během montáže neustále pozor. Stačí jeden krok vedle a propadnete se podhledem do podkroví. Na půdu je přístup umožněn skládacími dřevěnými schůdky, koupil jsem je v hobby marketu asi za dva tisíce a slouží dobře.
Sdílet / hodnotit tento článek