REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.

Po vyzdění stěn 2. nadzemního podlaží přišla na řadu konstrukce zastřešení. Celá stavba se skládá ze dvou částí. Vyšší obdélník je zastřešen sedlovou střechou s betonovou krytinou, vsazený přízemní díl je zastřešený plochou pochozí střechou, kterou někdy možná využijeme jako další terasu, nebo tam budeme během pěkného počasí sušit prádlo.

Stavba krovu

Protože v objektu nemáme příliš úložného prostoru (komory nebo sklep), chtěli jsme vytvořit nad podkrovím ještě půdu. Navíc jsme se snažili co nejvíce využít celé podkroví bez nosných sloupů a viditelných kleštin. Jako nosnou konstrukci krovu jsem tedy zvolil fošnovou soustavu s pevným a posuvným kloubem a kleštinami v každé vazbě. Abychom se vešli do kritéria územního plánu s výškou okapové římsy do 5 m, a aby bylo podkroví dostatečně vysoké, musely být kleštiny výše než styčníky a musely být kotveny bez pozednice přímo do betonu věnce přes chemickou kotvu. Pro zvýšení únosnosti od svislého zatížení úložným prostorem jsem nechal styčníky krokve s kleštinami zpevnit bulldogy a stáhnout svorníky.

Po smontování nosných prvků krovu tesaři ještě připevnili střešní folii přes kontralatě, provedli laťování, pokládku střešní krytiny včetně schůdků, držáku antény a prostupu pro odvětrání kanalizace, okapní síťky proti vletu drobných ptáků a střešní výlez. Klempíř olemoval štít a komín, upevnil okapový plech a dešťové žlaby. Protože se po dobu stavby hodně kradou svody, nechal jsem je namontovat až ke konci stavby. Do té doby jsem provizorně na žlaby nasadil plastové husí krky.

Nosné prvky ploché střechy tvoří dřevěné fošny ve spádu 3 % pnuté mezi věnce v rozchodu 625 mm. Na fošny jsou připevněny trámky, které vymezují provětrávanou mezeru. Plocha všech přívodních a odvodních větracích otvorů do fasády tvoří dohromady 1/250 plochy střechy. Na fošny jsou křížem našroubované dvě vrstvy OSB desek tl. 22mm. Na roznášecí desky jsem natavil dvě vrstvy hydroizolace a buď na ní uděláme terasu s dlaždicemi na terčích, extenzivní zelenou střechu, nebo jen rozprostřeme přes přidanou geotextilii kačírek, abychom trochu prodloužili životnost pásů a nemuseli z okna koukat na černý povrch střechy.

Kostrukce půdy

Celý krov dělali tesaři, na mě zbyla konstrukce půdy. Jakmile bylo zastřešení hotové, po zateplení podkroví a elektroinstalacích jsem na kleštiny připevnil na výšku latě, aby se mohla dutina mezi podlahou a izolací provětrávat. Na latě jsem následně šrouboval OSB desky tl. 18 mm s perem a drážkou. Desku jsem na kolmo připevnil i po bocích, abych prostor lépe vymezil a nepadaly mi věci na izolaci. Důležité upozornění je, abyste během pohybu po nosných prvcích střechy dávali během montáže neustále pozor. Stačí jeden krok vedle a propadnete se podhledem do podkroví. Na půdu je přístup umožněn skládacími dřevěnými schůdky, koupil jsem je v hobby marketu asi za dva tisíce a slouží dobře.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

  1. Jak si postavit rodinný dům
  2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
  3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
  4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
  5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
  6. Jak si postavit rodinný dům - základy
  7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
  8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
  9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
  10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
  11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
  12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
  13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
  14. Jak si postavit rodinný dům - okna
  15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
  16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
  17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
  18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
  19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
  20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
  21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
  22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
  23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
  24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Ing. arch. Martina Dokoupilová

Historie pod střechou. Umění mistrů tesařů od 14. století po současnost naleznete v krovech v Chebu

Prohlídková trasa Pod střechami chebských domů vás vtáhne do dob starých tesařských mistrů a jejich fenomenální práce. Chebská stezka krovy slouží jako učebnice stavebně technického vývoje krovových konstrukcí od čtrnáctého až dvacátého století. Tento komplex objevený z části náhodou je díky Nadačnímu fondu…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA