Přes 100 startovacích bytů vzniká za desítky milionů korun na osmi různých místech stavbou nových domů nebo rekonstrukcí starých. Týká se to ulic Vojtova, Křenová, Bratislavská nebo Terézy Novákové. V budoucnu pak město plánuje část startovacích bytů vybudovat i v lokalitách Kaménky, Západní brána nebo Kamenný vrch.
Město si nechalo zpracovat průzkum zaměřený na bydlení mladých lidí v Brně. Odpovídalo v něm asi 1000 lidí. Podle Hladíka z něj vyplynulo, že mladou generaci primárně zajímá cena bydlení a dopravní obslužnost, na druhé straně tolik neřeší stáří bytu nebo blízkost rodinných příslušníků. "Víme, že většina mladých lidí chce během svého života bydlet ve vlastním nebo družstevním bytě. Současnou nabídku bydlení v Brně nehodnotí kladně, chybějí jim startovací byty s dotovaným nájmem nebo nízkonákladové a malometrážní byty k pronájmu nebo koupi," uvedl Hladík.
Brno má bezmála 30 000 bytů. Na podzim začala platit nová pravidla pronájmu. Stanovila městským částem minimální nájemné pro nové nájemníky, pro ty současné zůstává stejné. Někde se tak nájemné zvýšilo, jinde už bylo i vyšší. Součástí je podmínka, že se noví nájemníci přihlásí k trvalému pobytu. Novinkou je i jednotné nájemné sociálních a startovacích bytů 57 Kč za metr čtvereční nebo elektronická žádost o byty.
Sdílet / hodnotit tento článek