Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavební firmy aktuálně hlásí téměř rekordní vytížení svých kapacit

České stavebnictví prochází první stabilizací po předchozích pěti letech krize. Růst bude v letošním roce ale velice mírný (o 3,4 %) a stejně tak i v roce příštím 2015 (o 2,7 %). Díky realizovaným redukcím svých kapacit hlásí ředitelé firem aktuálně až 88procentní vytížení svých kapacit, což je pouze o jeden procentní bod méně než v rekordním roce 2008.
Stavební firmy aktuálně hlásí téměř rekordní vytížení svých kapacit

Hlavním problémem pro firmy není aktuálně nedostatek zakázek, ale nízké ceny, za které zakázky realizují. Vyplývá to z nejnovější Kvartální analýzy českého stavebnictví Q3/2014 zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s poradenskou společnosti KPMG Česká republika.

Ředitelé stavebních společností očekávají, že české stavebnictví po předchozích pěti letech krize  projde letos prvním rokem stabilizace svého výkonu a očekávají velice mírný růst (o 3,4 %). Na takovém vývoji se shodují jak ředitelé velkých, tak i středních a malých firem. V roce 2015 by mělo dojít k dalšímu mírnému růstu o 2,7 procenta, který je taktéž očekáván zástupci všech sledovaných segmentů.

„České stavebnictví prochází první vlnou stabilizace svého výkonu. Výrazně mu v tom pomáhají veřejné zakázky, jejichž objem jen za prvních sedm měsíců vzrostl až o 45 procent. Navíc, výhled státního rozpočtu na příští rok ukazuje na další intenzivní růst investic, což by mohlo sektoru dále pomoci začít se odrážet ode dna. Problémem jsou ale přetrvávající složité procesy a zbytečně dlouhá výběrová řízení.  Z veřejných výběrových řízení zahájených v letošním roce bylo zatím zadáno k realizaci jen 27 % hodnoty zakázek,“ vysvětluje situaci na trhu Jiří Vacek, ředitel analytické společnosti CEEC Research.

Dalším problémem, na který upozorňuje Pavel Kliment, partner odpovědný za služby pro realitní a stavební společnosti v KPMG Česká republika, jsou nízké realizační ceny stavebních zakázek: „České stavebnictví zastavilo dlouhotrvající pokles a obecně se očekává pomalý růst. Oproti konjunkturnímu roku 2008 se stavební produkce snížila o přibližně 25 procent. Budoucí mírný růst je tedy dobrou zprávou, která nicméně nevyřeší převis nabídky nad poptávkou a z toho vyplývající tuhý cenový boj v celém sektoru.“

Výrazný tlak na cenu ze strany stavebních firem potvrzuje i Robert Mikeš, marketingový ředitel SGCP, divize Weber: „Cenový tlak na trhu je enormní, zarážející je ale neochota veřejných investorů zohledňovat při výběru i kritérium kvality stavebních prací a použitých materiálů. Stavby realizujeme s vizí na několik desítek let dopředu, nejedná se o rohlíky, které pečeme každý den znovu“. Obdobně to vidí i Libor Táglicht, výkonný ředitel společnosti Ramirent: „Nacházíme se v jakémsi udržovacím modu, který v zásadě a až na výjimky nedovoluje z ekonomických důvodů kvalitativní rozvoj služeb či samotných výrobků.“

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, vege

Bartoš bude stavební řízení vysvětlovat poslancům, opozice to má za nedostatečné

Informace o digitalizaci stavebního řízení od ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) vyslechnou poslanci po návratu z prázdnin do Sněmovny 10. září. Na zařazení bodu zřejmě na úvod zářijové schůze dolní komory se dnes domluvil organizační výbor. Předseda klubu občanských demokratů Marek Benda po jeho…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, Sebastian Duda

Svaz obcí žádá opravu zásadních chyb v systému stavebního řízení do 20. srpna

Svaz měst a obcí (SMO) chce po ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) opravit některé zásadní nedodělky v systémech digitalizace stavebního řízení do 20. srpna. Tehdy se mají zástupci svazu na MMR setkat s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) současně se Sdružením tajemníků městských a obecních úřadů.…

Technická místnost, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, matteogirelli

K výměně stále zbývá až 150 tisíc kotlů, firmy čekají nápor po létě

Výměny nevyhovujících kotlů v českých domácnostech zatím váznou. V Česku je podle odhadů stále až 150.000 neekologických kotlů, které je nutné do září vyměnit. Podle výrobců sice zájem o výměnu od skončení topné sezony postupně roste, majitelé je však často plánují až na závěr léta. Po letních prázdninách proto…

Hoppi CZE, CC BY-SA 4.0 via Wikimedia Commons

Černé stavby u Novomlýnských nádrží: Dvě šetření ombudsmana potvrdila, že na stovky černých staveb jsou úřady krátké

V případě nepovolených staveb okolo nádrže Nové Mlýny u jihomoravské obce Přítluky se stavební úřad dostal podle zjištění veřejného ochránce práv do patové situace. Množství černých staveb s nejasným vlastnictvím v kombinaci s omezeným množstvím úředníků vedou k tomu, že stavební úřad nezvládá v řízeních o odstranění…

Elektroměr, ilustrační obrázek - zdroj fotolia, Gina Sanders

Distributoři musí během tří let instalovat chytré elektroměry

Až 850.000 odběratelům musí tuzemští distributoři do poloviny roku 2027 nainstalovat tzv. chytré elektroměry. Dnešním dnem jim začala tříletá lhůta, během níž mají tato zařízení bezplatně nainstalovat všem zákazníkům s roční spotřebou elektřiny nad šest megawatthodin (MWh). Chytré elektroměry mají zefektivnit řízení…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia, ivanods

Novinky v dotacích na výměnu kotlů, které začnou platit od 1. září 2024

Domácnosti mají poslední příležitost zažádat o výhodnější podporu na výměnu kotlů 1. a 2. emisní třídy, jejichž platnost skončí 1. září. Poté už bude finanční příspěvek nižší o desítky tisíc korun. Zvýhodnění pro seniory a nízkopříjmové domácnosti ale zůstává zachováno. Novinkou je, že si od září mohou o finanční…

REKLAMA