Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

O památkovou ochranu ročně přijde 20 až 30 nemovitostí

Ministerstvo kultury (MK) ročně zruší památkovou ochranu dvou až tří desítek nemovitostí. Byť se rušením ochrany zabývá méně často než jejím udílením novým objektům, ročně posoudí a ukončí až 80 žádostí o to, aby stát památkovou ochranu odňal. A asi ve třetině případů žádostem vyhoví. Mezi důvody figuruje i veřejný zájem, v extrémním případě to, že majitel památku zboural. Nyní MK posuzuje, zda zůstane chráněný železniční most v Praze pod Vyšehradem, který chce majitel kvůli špatnému stavu nahradit novým.
Památky, prohlášení památkou

Dopravní stavby patří při posuzování k těm nejkomplikovanějším, řekl v rozhovoru ředitel památkového odboru MK Jiří Vajčner. Památková péče by ale podle něj neměla řešit otázky dopravy nebo životního prostředí, jak tomu dnes často je.

Železniční most, který spojuje Výtoň se Smíchovem, spravuje Správa železniční dopravní cesty (SŽDC). Na základě studie projektantské firmy Sudop navrhla větší část mostu kvůli zrezivělé konstrukci odstranit a vybudovat jeho kopii. Most je pro dopravu zavřený skoro rok. MK si vyžádalo posudky pražské pobočky NPÚ a památkového odboru pražského magistrátu. "Určitě tato odborná vyjádření nebudeme mít dříve než za měsíc. A pravděpodobně budeme žádat další stanoviska," naznačil Vajčner délku řízení, které má k rozhodnutí o případném sejmutí památkové ochrany vést.

Důvody, proč majitelé žádají o zrušení ochrany své nemovitosti, jsou v zásadě dva. Buď si vlastník není jistý, kdy a za jakých okolností byla památkou prohlášena, případně zpochybňuje, že by památkou měla být. V druhém případě čistě požaduje, aby byla ochrana sejmuta. Jednoduše definovat, kdy se památková ochrana objektu odejme, podle Vajčnera nejde. Vyjádření, že objekt pozbyl hodnot, pro které byl chráněn, se vztahuje vždy ke konkrétní památce, může mít mnohé podoby a v krajních případech znamená i to, že nemovitost již neexistuje. Seznam zrušených prohlášení je na webu MK stejně jako seznam nově zapsaných památek.

Zabránit tomu, aby vlastník o památku nepečoval, či ji dokonce zboural, podle Vajčnera nepomůže sebelepší zákon; stačilo by důraznější uplatňování stávajícího, který počítá i s milionovými pokutami. "V trestním zákoníku je napsáno, že se nesmí krást nebo vraždit... přesto se to děje," říká s nadsázkou. Za špatnou péči o památku lze uložit sankce a pokuty - to je starost výkonných orgánů památkové péče, nikoli MK. I přes relativně vysoké pokuty dnes ale občas památka z povrchu zemského zmizí.

"Pachatele odsoudíte, památce ale život nevrátíte. Ať už je památka odstraněna legálně či nelegálně, musí se zrušit prohlášení o její ochraně," uvedl. Pokud by si totiž na místě odstraněného objektu někdo postavil nový a dům by měl třeba stejné popisné číslo jako ten zaniklý, byl by stále zapsán jako památka, což by neodpovídalo skutečnosti.

Důvodem zrušení památkové ochrany je někdy veřejný zájem. Příkladem je památkově chráněná usedlost obehnaná zdí s bránou těsně hraničící se silnicí. Protože vede ke škole, bylo potřeba vybudovat chodník, který by zasáhl i za bránu; v takovém případě MK odňalo část ochrany, brána se posunula a zbytek usedlosti je dále chráněný.

Jako negativní příklad vnímá MK odstranění pražského stadionu na Štvanici. Magistrát s odvoláním na veřejný zájem nechal památkově chráněný stadion strhnout okamžitě s tím, že stavba je ve stavu, kdy ohrožuje životy lidí. "Nelze nadřazovat hodnotu památky nad hodnotu života," konstatuje Vajčner.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA