Zjednodušení stavebního řízení má podle programového prohlášení nové koalice napomoci například zavedení celopražského stavebního úřadu, který by měl na starosti velké stavby. Tuto možnost chtějí strany prověřit z hlediska legislativy. Nyní i velké a složité projekty musí řešit pracovníci jednoho z 22 menších úřadů. Napomoci mají také "organizační a personální opatření na stavebních odborech." Ty nicméně organizačně nespadají pod město, ale pod státní správu.
Zrychlení povolovacích procesů by podle představ stran mělo podpořit výstavbu bytových domů v metropoli, která se potýká s nedostatkem a vysokými cenami bytů. Byty v majetku města mají sloužit Pražanům, kteří nedosáhnou na tržní nájmy, a zástupcům nezbytných, ale špatně ohodnocených profesí, jako jsou zdravotníci, policisté, učitelé nebo hasiči. K tomu strany chtějí využít už existující fond dostupného bydlení, plánují také vytipovat pozemky pro bytovou výstavbu a ty pak poskytnou stavebním bytovým družstvům a dalším neziskovým projektům.
V oblasti územního rozvoje se chce nová koalice zaměřit na rychlé dokončení nového pražského územního plánu. Tzv. Metropolitní plán by měl podle stávajícího harmonogramu začít platit v roce 2023, před tím se nicméně budou muset vyřešit připomínky, kterých k němu od městských částí, dalších institucí a lidí dorazily desítky tisíc. Podle lídra PS Jana Čižinského bude ještě nutná diskuze o celkové filozofii dokumentu.
Výstavbu ve městě chce nová koalice regulovat také pomocí podrobnějších územních studií, což se týká zejména velkých brownfieldů. Na těch je potřeba postupně zrušit stavební uzávěry. U výstavby chtějí strany preferovat řešení, která sníží závislost obyvatel Prahy na autech, a developerské firmy by se měly podílet na investicích do infrastruktury u svých projektů. V prohlášení se rovněž píše, že město nebude umožňovat další zástavbu sídlišť a naopak zajistí rozvoj jejich veřejné vybavenosti, aby lidé nemuseli kvůli běžným úkonům jezdit do centra.
Sdílet / hodnotit tento článek