Český statistický úřad (ČSÚ) dnes oznámil, že stavební výroba v červnu zrychlila meziroční růst na 2,4 procenta z květnových 0,2 procenta. Pozemní stavitelství, kam spadá stavba bytů, kanceláří nebo skladů, se po květnovém poklesu vrátilo k růstu o 2,8 procenta. Inženýrské stavitelství, které tvoří z velké části dopravní infrastruktura, zpomalilo meziroční růst na 1,5 procenta.
"Celkově se letos stavebnictví daří stále velmi dobře. Jeho červnovou dynamiku srazila vysoká srovnávací základna z minulého roku. Naopak růst ve stavebnictví je podpořen dostatkem zakázek, sektor ale naráží na nedostatek kapacit, přičemž nejvíce se projevuje nedostatek pracovní síly," uvedla ekonomka Komerční banky Monika Junicke.
S tím souhlasí také hlavní ekonom Czech Fund Lukáš Kovanda. Poptávku po stavební produkci podle něj umocňuje čerpání peněz z fondů EU, které z důvodu blížícího se konce programového období pro roky 2014 až 2020 zesiluje.
"Evropské peníze zhusta míří právě na stavební projekty. Silná poptávka po stavební výrobě však naráží na omezení nabídkové strany, daná nedostatkem kapacit typu vhodné pracovní síly či materiálního vybavení. Právě kapacitní omezení způsobí, že letošní růst stavebnictví zaostane za růstem loňským," míní Kovanda.
Z dnešních čísel ČSÚ dále vyplývá, že stavební úřady v červnu vydaly 7390 stavebních povolení, meziročně o 4,2 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 39,5 miliardy korun, což bylo o 22,4 procenta více než před rokem.
Stavební firmy pak zahájily v prvním pololetí letošního roku v Česku stavbu 5991 bytů v bytových domech. Jde o nejvyšší číslo v daném období od roku 2008, kdy byla od začátku ledna do konce června zahájena stavba 7365 bytů.
"Podle nových statistik na trh může přijít nejvíce bytů za posledních deset let. Samozřejmě se tím stávající deficit nepokryje, a navíc to stále ještě budou čísla výrazně pod úrovní roku 2007 i 2008, a to zejména pokud jde o hlavní město. Dlouhé stavební řízení si tak stále bude ještě vybírat svoji daň v podobě vysokých cen nových realit," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.
Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová upozornila, že počet zahájených bytů roste pomaleji než počet dokončených bytů. "I to napovídá, že se stavebnictví připravuje na útlum. Dál totiž platí, že ceny nemovitostí jsou tak vysoko, že při nové regulaci hypoték běžní lidé na nové byty ve větších městech už nedosáhnou," dodala.
Sdílet / hodnotit tento článek