REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Kamenný dům po dědečkovi si zachoval původní konstrukci. Uvnitř je moderní

Stěhování za bydlením z ruchu velkoměsta do odlehlých vesnic je trendem sledovaným u mnoha mladých rodin. Interiérový architekt se vydal stejným směrem a splnil si svůj sen. Vrátil se ke svým kořenům a zrekonstruoval si dům po svém dědečkovi, do podoby moderního domu se zachováním původní kamenné konstrukce.

Projekt House of Grandfather Martinho pochází z dílny COVO Interiores, kterou Mário založil spolu se svým bratrem. Architekti si v rámci renovace interiéru stanovili za cíl zachovat tradiční vzhled stavby, inspirovaný předchozími generacemi, a spojit jej s pohodlím moderního života. Dvoupatrový dům dědečka Martinho, který byl postavený ve 40. letech. Nabízel rozlohu 110 čtverečních metrů, v zapadlé uličce neméně zapadlé vnitrozemské vesnice Touro. Mário v první řadě potřeboval disponovat větším prostorem, a proto do projektu kompletní renovace s rekonstrukcí zahrnul také přilehlou budovu s přístavbou. Ve výsledku vznikl funkční návrh, který zahrnuje plochu 230 metrů čtverečních.

Dům plný vzpomínek a budoucnosti

Asi se hodí zmínit, že tahle „zakázka“ byla pro bratry z COVO Interiores osobní. Dědečkův dům je podle nich vyjádřením všeho, v co věří. Je symbolem života, a současně výrazné individuality v obci. Žulový kámen jako základní stavební prvek, který tvoří zdi samotné stavby, symbolizuje svou odolností vůči času prvek stálosti, stability a ochrany. Sáhnout „do základů“ znamenalo ohrozit tuto podstatu. I proto byla realizace výzvou. „Ani zdatní chirurgové obvykle neoperují své příbuzné,“ komentuje své rozpoložení Morgado.  A protože se jednalo o renovaci interiéru, bylo zapotřebí, aby veškerá organizace práce podléhala požadavkům interiérového designu. Tuto výzvu se podařilo naplnit spojením umění, a také praktických znalostí práce zedníka, malíře, instalatéra, tesaře, elektrikáře. A ve výsledku tak vznikl harmonický domov, stále plný vzpomínek, který svým moderním provedením zosobňuje víru v lepší budoucnost.

Foto: João Morgado

Zachovalý exteriér, který respektuje okolí

Hlavní část projektu, tedy dům, ve kterém dědeček bydlel, má dvě patra, každé o rozloze 55 metrů čtverečních. Přízemí domu, které dříve obývala zvířata, je dnes díky renovaci výhradně obytným prostorem. Přilehlá budova, která sloužila především jako sklad obilnin, je předělána na interiérové studio, aby mohl majitel/architekt pracovat z pohodlí domova. Dům byl renovován s ohledem na místo i materiály. Silné kamenné zdi, které utváří exteriér, byly zachovány, aby i nadále vyjadřovaly respekt k okolí. Plně obnovena byla mříž verandy z tepaného železa, a původní střešní konstrukce z kaštanového dřeva.

Foto: João Morgado

Vedle tohoto rozšířeného domu se nachází bývalý seník, který sloužil jako sklad krmiva pro zvířata. Z něj je teď vytvořená dvoumístná garáž, jejíž součástí jsou prostory technického zázemí. Plochá střecha garáže, na kterou vedou kamenné schody, slouží jako terasa s výhledem na pohoří Nave. Stěny a střechu odděluje osvětlený průzor po celém obvodu. V přízemí rodinného domu se nachází obývací pokoj, který je od kuchyně s jídelním koutem oddělen schodištěm umístěným v centrální zóně. Schody jsou spolu s hygienickým zařízením situované mezi tenkými stěnami z dubového dřeva, jejichž šířka ponechává úzký průchod z jedné místnosti do druhé. V patře se nachází dětský pokoj a ložnice, oba s vlastní toaletou a koupelnou. Výhled z oken je orientovaný do ulice i na vrcholky hor.

Foto: João Morgado

Nová řešení ve starých principech

Řešení interiéru je kombinací přírodních a moderních materiálů. Podlahy jsou cementové, první dosazený schod je žulový, příčky vydělující pokoje v přízemí jsou dřevěné. Tenké bílé zdi v kombinaci s designovými prvky ze světlého dřeva celý interiér prosvětlují a dodávají mu lehkost. Nástěnná světla, minimalistické lustry a bodové osvětlení vizuálně maximalizují již tak poměrně omezený prostor. Nábytek v bílé až krémově barvě a s tóny mechově zelené barvy odkazují na okolní přírodu a oživují interiér. Dům si uchovává svůj původní charakter v moderním designovém hávu. Renovace integruje nová řešení ve starých principech a vzpomínky v modernitě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Foto: Neus Pastor

Kombinace hrubých a hladkých omítek v historickém domě s bazénkem

Dům s minulostí, připomínající už z poloviny svého objemu ruinu, prošel citlivou rekonstrukcí. Na jejím konci stojí bydlení, které si uchovává hodnotu historie, ale nepopírá kvalitu současnosti. Architekti tu ukázali, jak si představují aktuální podobu středomořské architektury.

Foto: Philippe Ruault

Nepovedený hrad se dočkal povedené rekonstrukce. A vlastně to nikdy nebyl hrad

Kde končí Evropa? Francouzi o tom nepochybují, jasno mají už celá staletí. Jejich department Finistère se svým názvem také hrdě hlásí k tomu, že leží finis terrae, tedy „na konci země“. A právě tady, na jednom z nejzazších výběžků tohoto francouzského konce země, vznikl z kraje 20. století neobvyklý objekt. Luxusní…

foto: Alina Lefa, Alexandros Fotakis

Ubytování na ostrově, pokoj uprostřed zahrady. Dá vám ochutnat to pravé Řecko

Kea, nebo také Tzia - podle toho, jaké formě názvu dáte přednost - se v Egejském moři neztratí. S dvacetikilometrovou délkou a poloviční šířkou patří v Kykladském souostroví k těm větším kouskům souše. I když se zprvu nezdál mít výrazný turistický potenciál, dokázali si místní obyvatelé poradit.

foto: Salva López

Dům majitelce splnil sen o životě ve slunné Itálii

Pro formální stránce je to vlastně klasická rekonstrukce postaršího obydlí, spojená se zajištěním statiky, opravami a nezbytnými úpravami vnitřních prostor. Směřujícími k proměně uživatelského programu, posunu stávajících dispozic, modernizaci – prostě klasika. Jinak je ale projekt Casolare Scarani příběhem o důvěře…

foto: José Campos

Ze staré kamenné sýpky udělali malebný dům pro návštěvy

Pomoci přežít letité stavbě obvykle znamená najít pro ni nové, smysluplné využití. Zachovalá stará sýpka vystavěná z kamene měla už pro nové majitele hodnotu spíše jen estetickou, a tak ji přestavěli na samostatné bydlení pro návštěvy.

Foto: Rafał Chojnacki

Větrný mlýn přestavěli na rodinný dům. Ráz historické dřevostavby zachovali

V roce 2021 se začala psát nová historie objektu, který si před časem vyhlédl k úpravě polský investor nedaleko vesnice Lubartów. To, co jej činí neobvyklým, není výměra zastavěné plochy (79 metrů čtverečních) ani fakt, že jde o víceméně „historickou“ dřevostavbu. Je to skutečně nevšední objekt k úpravě rekonstrukcí.…

Foto: Vlastimil Růžička

Vysněný víkendový dům v provensálském stylu postavili u Mladé Boleslavi

Po dlouhém hledání našli manželé konečně stavební parcelu pro svůj vysněný víkendový dům. Projekt připravila skupina architektů mjolk z Liberce, avšak s významnými zásahy investora. Výsledkem je útulný dům provoněný levandulí inspirovaný oblastí francouzské Provence, současně však moderní a vysoce komfortní.

Foto:  Javier de Paz, José Hevia

Venkovský dům ukazuje, že slepit staré s novým lze i levně a efektně

Rekonstrukce venkovského domu v Cercedilla je inspirující hned z několika důvodů. Sympatická je už svou myšlenkou návratu obyvatel měst na venkov. Potěší svým zpracováním, protože vytváří soulad mezi vyžadovaným moderním komfortem a přitom se nezříká pohody obyčejného, prostého bydlení. A samozřejmě, je tu i…

Foto: Jaime Navarro, Sergio López

Cihlový dům připomíná chrám. Stojí na prameni vody

Tenhle prázdninový dům je důkazem, že s pomocí několika promyšlených prvků je možné dosáhnout vyváženého vztahu mezi architekturou a přírodou, a že konstruktivní pořádek není v rozporu se zřejmým chaosem. Naopak, že je možné obojí harmonicky spojit. A je připomínkou, že jednoduchost bude vždy elegantní.

Foto: Luís Ferreira Alves

Úsporná rekonstrukce historického domu s příchutí portského

Porto je kouzelné město, kde se viděno očima turisty zastavil čas. Ten dojem je ale jen zdánlivý, a pod oním malebným historickým sedimentem probíhají velké stavební změny. Každý se totiž rád podívá do skanzenu, ale nikdo by v něm nechtěl nastálo bydlet. Výjimkou není ani dům na nábřeží řeky Douro, který obývá mladý…

REKLAMA