Jednou ze základních změn, která měla snížit environmentální dopady stavby, bylo šetrnější a efektivnější nakládání s dešťovou vodou. Zde přišlo ke slovu zazelenění ploché střechy. Vegetační souvrství a sukulenty snížily odtok vody, zvýšily odpar a vyřešily tak přehřívání interiéru. Zatímco v letních měsících chladí, v zimě slouží jako izolace.
Rekonstrukce židenického rodinného domu je jedním z mnoha příkladů, které shromáždil první ročník soutěže Adapterra Awards. Ta si klade za cíl seznámit veřejnost s nejlepšími příklady opatření, která reagují na klimatickou změnu. O přízeň lidí se uchází celkem dvanáct zajímavých a výjimečných realizací z celé republiky. Právě zelené střechy jsou přitom jedním z ekonomicky nejméně náročných opatření.
Rekonstrukce rodinného domu v Brně
Své o tom ví i v Ostravě, konkrétně v městském obvodu Poruba, kde se v roce 2017 pustili do vybudování komunitního centra na okraji lesoparku a blízkosti sportoviště tamní základní školy. Multifunkční budova sloužící jako prostor pro vzdělávací, volnočasové a sociální aktivity, byla rovněž opatřena zelenou střechou. Ta pozitivně působí na mikroklima budovy a její okolí, chrání budovu před přehříváním a zadržováním dešťové vody odlehčuje kanalizaci v případě přívalových dešťů.
O tom, zda na stupni vítězů v Adapterra Awards stane židenický dům, ostravské komunitní centrum nebo některý z dalších projektů rozhodnete právě vy. Až do 25. září můžete hlasovat pro dva své favority. Vítěz veřejného hlasování bude vyhlášen 4. listopadu na konferenci v Praze. Ze soutěže vzejde na podzim inovativní databáze Adapterra, ve které najde snadno inspiraci domácí kutil i odborník.
Sdílet / hodnotit tento článek