Předpokládaná cena lávky, na níž chce město využít evropské dotace, je zhruba 60 milionů korun s DPH. Pokud by radnice do konce letošního roku vybrala dodavatele, mohla by vlastní stavba lávky začít zkraje příštího roku. Hotová by mohla být v roce 2021. Projekt město připravuje od roku 2003.
Do prvního tendru, který byl vypsaný letos v lednu, se nepřihlásil nikdo. Pro druhý radnice zmírnila podmínky soutěže a věřila, že se přihlásí více firem. Přihlásil se ale jen jeden zájemce a město i druhý tendr zrušilo. "Původně jsme požadovali po uchazečích referenční zakázky s prvky (vysokopevnostního betonu) UHPC. Tuto podmínku jsme nakonec vypustili a jediným hodnoticím kritériem zůstává cena," řekl dříve náměstek primátora pro investice Jiří Bláha (ODS).
Kvůli zpoždění stavby lávky přes Labe v zóně Aldis hrozí městu sankce 15,2 milionu korun. Důvodem je to, že ke stavbě lávky se město zavázalo ve smlouvě s Československou obchodní bankou (ČSOB), která v zóně začala loni budovat regionální sídlo. Ze smlouvy vyplývá, že pokud město nestihne lávku postavit do dubna 2020, musí bance vrátit třetinu z 45,6 milionu korun, za které v minulosti bance prodalo pozemky pro stavbu sídla. Město proto jedná s bankou o posunutí termínu formou dodatku ke smlouvě.
Lávka propojí lokalitu Aldis s centrem města. V minulosti měli k projektu lávky výhrady ochránci přírody. Původní projekt počítal s pokácením jednoho dubu na nábřeží, proti čemuž ochránci přírody úspěšně protestovali. Zdržení a spory provázely i architektonickou soutěž. K podobě lávky pak vznesli výhrady ornitologové, protože navržená lávka by mohla zasahovat do vzletových drah ptáků, zejména labutí. Projekt byl kvůli připomínkám ekologů upraven.
Sdílet / hodnotit tento článek