Meziročně byla druhý prázdninový měsíc zahájena stavba o 3,1 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 3,3 procenta bytů víc než v srpnu 2018.
Letošní srpen měl ve srovnání se stejným měsícem předchozího roku o jeden pracovní den méně. "Stavební produkce v srpnu klesla a tento pokles byl zčásti způsoben vyšší srovnávací základnou ze srpna minulého roku. Horší výsledek zaznamenalo pozemní stavitelství, produkce na inženýrských stavbách naopak rostla, a zmírnila tak celkový pokles stavebnictví," uvedla vedoucí oddělení statistiky stavebnictví a bytové výstavby ČSÚ Petra Cuřínová.
Stavební úřady v srpnu vydaly 7356 stavebních povolení, což je meziročně o 1,1 procenta více. Orientační hodnota těchto staveb dosáhla 35 miliard korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2018 vzrostla o 3,3 procenta. Stavět se začalo 3294 bytů, o 3,1 procenta víc než za stejné období loni. "V rodinných domech došlo k růstu počtu bytů o 3,3 procenta, v bytových domech byl zaznamenán růst počtu zahájených bytů o 1,2 procenta," konstatovali statistici. Počet dokončených bytů meziročně vzrostl o 3,3 procenta a činil 3013 bytů. V rodinných domech činil nárůst 0,3 procenta, v bytových domech 8,1 procenta.
Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci ve stavebnictví se v srpnu meziročně zvýšil o 0,7 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců meziročně vzrostla o 5,2 procenta.
Proč stavebnictví kleslo?
Stavebnictví v srpnu meziročně kleslo o 3,7 procenta hlavně kvůli vysoké srovnávací základně z loňského roku. Uvedli to analytici, které oslovila ČTK. Za celý letošní rok očekávají růst stavební výroby o tři až čtyři procenta. Po loňském růstu o 9,2 procenta bude podle nich narážet na kapacitní limity, brzdit ji bude také pomalé povolování staveb.
"V srpnu si vzal stavební sektor dovolenou. Po vyloučení sezonních vlivů byla stavební výroba nižší i v meziměsíčním srovnání, a to o 2,8 procenta. Srpnový pokles byl ale zapříčiněn i vysokou srovnávací základnou. Loni české stavebnictví rostlo dvojciferným tempem," uvedla analytička Komerční banky Jana Steckerová. Letos očekává růst stavebnictví o zhruba čtyři procenta.
Na srpnovém poklesu stavebnictví se podepsalo hlavně pozemní stavitelství, tedy výstavba bytů, kanceláří nebo výrobních a skladových hal, které klesly o 3,8 procenta. "Inženýrské stavitelství nadále rostlo díky rozpracovaným veřejným zakázkám zejména v dopravní infrastruktuře. Za aktuálně slabším výkonem pozemního stavitelství zatím nevidíme odklon developerů nebo útlum poptávky, takže toto jedno číslo není snad třeba příliš přeceňovat," doplnil analytik ČSOB Petr Dufek. Za celý rok podle něj stavebnictví vzroste o tři procenta.
Podle analytika BH Securities Štěpána Křečka sráží české stavebnictví systémový problém, který spočívá ve špatně nastaveném stavebním zákoně a pomalém fungování stavebních úřadů. "Ukazuje se, že procesy ve stavebnictví brání přílivu většího množství zahraničních investic a dynamičtějšímu rozvoji České republiky. Zahraniční investoři kvůli pomalým stavebním procesům uvažují o investicích v jiných zemích, kde nenarážejí na administrativní překážky," sdělil Křeček.
Analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek uvedl, že stavebnictví má dále dobrou perspektivu růst, letos i příští rok očekává zvýšení o čtyři procenta. "Zásoba práce se zdá dostatečná na infrastrukturních stavbách, zatímco u pozemních pokračuje přesun poptávky k bytům od ostatních budov," dodal Sobíšek.
Sdílet / hodnotit tento článek