Na rozdíl od 2011, 2012, kdy rostly výrazně především veřejné a zahraniční zdroje, se na růstu výdajů v roce 2013 podílely z velké části podnikatelské zdroje, uvedl dnes Český statistický úřad na tiskové konferenci.
Mimo jiné také zaznělo, že podniky investovaly především do svého, tedy podnikatelského výzkumu. I nadále málo využívají výzkumných kapacit, které nabízejí vysoké školy a Akademie věd ČR. Pouze 2 % (400 mil. Kč) výdajů vynaložených na VaV na veřejných vysokých školách byla financována z podnikatelských zdrojů. To je jedna z nejnižších hodnot ze všech sledovaných zemí EU a OECD.
Víme o jednom úspěšném projektu - spolupráce FENIX GROUP a.s. a UCEEB ČVUT Praha
Jedním z příkladů spolupráce podnikatelské sféry s vysokými školami je spolupráce FENIX s UCEEB ČVUT Praha, kdy v zimě 2013/2014 byly sledovány a měřeny vybrané rodinné domy s elektrickým vytápěním.
Závěry vedly k upřesnění výpočtových podmínek pro energetické hodnocení budov pro průkaz energetické náročnosti budovy. Spolu se změnami, které chystá MPO v rámci novely vyhlášky 78/2013 k zákonu o hospodaření energií bude z projektu vzniklé doporučení dobrou podporou pro elektrické vytápění, které je ideálním řešením vytápění pro nové dobře zateplené objekty.
Ke společnému projetku:
"Provedené měření v konkretních podmínkách plně potvrdilo naše dlouhodobá měření spotřeby energie v elektricky vytápěných budovách“, řekl Cyril Svozil, předseda představenstva společnosti FENIX GROUP a.s. a pokračoval: „dohodli jsme se na další spolupráci, chceme provést posouzení vlivu jednotlivých druhů elektrického vytápění (velkoplošné podlahové /stropní , sálavé a konvekční) a potřeby energie pro dosažení tepelné pohody osob."
"Jedním z poslání Univerzitního centra energeticky efektivních budov je právě spolupráce s komerčními subjekty, spolupráce s komerční společností je pro nás velmi významná, zejména z pohledu uplatnění našich výzkumných aktivit do praxe. UCCEB disponuje velkou škálou laboratoří a výzkumné aktivity jdou přes konstrukce a technické systémy budov až po problematiku kvality vnitřního prostředí."
K samotnému projektu Ing. Urban doplnil: "Firma Fenix Group a.s. jako výrobce elektrických systémů vytápění reagovala na skutečnost, že vypočtená celková dodaná energie uvedená v energetických průkazech budov je zhruba dvakrát větší než reálné spotřeby energie v referenčních rodinných domech. Cílem projektu bylo ověřit relevantnost PENB v porovnání se skutečnými podmínkami.“
Sdílet / hodnotit tento článek