Hejtmani se s ministryní dohodli na návratu k jednacímu stolu. Podle ministerstva má zákon urychlit a zjednodušit povolování staveb, čelí ale kritice samospráv, památkářů i soudů. Podle asociace by nový zákon přinesl miliardové náklady, obává se také ohrožení veřejného zájmu.
Dostálová, premiér Andrej Babiš (ANO) a předseda Svazu měst a obcí František Lukl dohodli v pondělí úpravu návrhu, podle níž úředníci odpovědní za stavební řízení v obcích nebudou převedeni pod stát. Původně jich mělo pod stát přejít 13.500, po úpravě by to bylo asi 7000. "Pondělní dohodu vlády se Svazem měst a obcí nepovažujeme za dohodu s územními samosprávami. Byl tam pouze jeden partner ze čtyř a požádali jsme, abychom se vrátili k jednacímu stolu," uvedl Půta.
Podle něj by u stolu by měli být kromě Svazu měst a obcí ČR i zástupci Asociace krajů ČR, Svazu místních samospráv ČR a Spolku pro obnovu venkova. "Pan předseda Svazu měst a obcí Lukl nedodržel z našeho pohledu základní pravidla, která mezi sebou máme nastavena, že si vzájemně nasloucháme. To se nestalo a mě mrzí, že hodil kraje přes palubu," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD).
Podle něj ale ministryně Dostálová chápe, že kraje k tomu zaujímají negativní stanovisko a je potřeba se tím zaobírat. "Hejtmani vyjádřili nespokojenost, že se jednalo bez jednoho územního partnera. Na druhou stranu myslím, že jsme si vzájemně porozuměli. Shodli jsme se na tom, že dialogy a vypořádávání připomínek bude pokračovat," uvedla Dostálová.
Hejtmani se obávají, že novela může vést časem k tomu, že se bude snižovat vliv krajů a měst. Obávají se miliardových nákladů a poklesu odbornosti v rozhodování a také v ohrožení veřejného zájmu ze strany velkých developerů.
Sdílet / hodnotit tento článek