Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak sůl nahlodává budovy

To, že sůl neprospívá fasádám ani základům budov, je fakt, který je stavitelům dobře známý. Jakým mechanismem ale sůl strukturu budov narušuje, to už je trochu složitější. Výzkumníci z ETH v Curychu - Institutu pro stavební materiály, společně s akademiky Princetonské univerzity (PU), se proto rozhodli tyto destruktivní procesy podrobit podrobnějšímu testování.
Jak sůl nahlodává budovy

Zjistili, že důležité není jen samotné množství agresivních solí, ale i jejich původ a podmínky okolního prostředí, zejména teplota.

Díky žíravému působení solí se hroutí stěny monumentů, které už přečkaly staletí, stejně jako se narušuje pevnost betonových staveb, starých jen desítky let. Proto se vědci rozhodli prozkoumat účinky solí za kontrolovaných podmínek v laboratorním prostředí, aby mohly poskytnout účinná vodítka pro konzervační techniky, restaurátory i stavitele, kteří směřují své projekty do oblastí se zvýšenou koncentrací solí.

„Sůl se může do stavebních materiálů dostat rozmanitými způsoby,“ zmiňuje Francesco Caruso, doktorand z PU. „Například cement, základní složka betonu, už obsahuje stopy síranu vápenatého a alkalické sulfáty, tedy ve své chemické podstatě soli.“ Jenže cest existuje více: stavební materiály mohou být infiltrovány solí z okolního prostředí, například prostřednictvím mineralizované podzemní vody, která se táhne porézními materiály v základech až na povrch, nebo také prostřednictvím atmosférických srážek.

Ty mohou a často i obsahují oxidy uhlíku, které reagují s uhličitanem vápenatým za vzniku vápencové sádry. Nemalé množství solí ve městech ulpí na budovách také při odmrazování chodníků a při posypu chemickými solemi. „Tyto solné roztoky pak pronikají pórovitými strukturami, a zatímco se jejich tekutá složka vypaří, sůl zůstává a působí na místě,“ dodává Caruso.

Opakované experimenty s vápencovými bloky ve vodní lázni pak prokázaly, že čím je větší přesycení solí na povrchu, tím intenzivnější je i destruktivní potenciál solí. Svou významnou roli tu hraje i teplota: tam, kde se udržuje víceméně stabilní klima (25°C), je zapotřebí čtyřnásobku času, aby se výsledný negativní efekt projevil. Tam, kde dochází k pravidelnému poklesu teploty (3°C) a tedy i vymrzání tekuté složky, je působení solí mnohem rychlejší.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia kuchina

Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta

Stavební produkce v Česku letos v říjnu opět meziročně klesla, a to o 3,6 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K oslabení stavebnictví přispěl pokles v inženýrském i pozemním stavitelství. Produkce v pozemním stavitelství se snížila o 3,1 procenta a v inženýrském o 4,3 procenta. Meziměsíčně ale…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia dmitry-naumov

Slovenským domácnostem hrozí prudké zdražení plynu, úřad slíbil opatření

Domácnostem na Slovensku hrozí v příštím roce po rozhodnutí místního energetického regulačního úřadu (ÚRSO) zdražení zemního plynu až o třetinu. Vyplývá to z dnešního oznámení šéfa ÚRSO Jozefa Holjenčíka. Ministerstvo hospodářství v reakci slíbilo, že vláda ochrání domácnosti před nepřiměřeným zdražením energií.…

REKLAMA