REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

První český dům z 3D tisku Prvok bude plout na vodě

První český dům stavěný pomocí 3D tisku nese název Prvok. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák společně se Stavební spořitelnou Buřinkou. Jak bude dům vypadat? Za jak dlouho vznikne? Jaké má tisk výhody pro běžné spotřebitele? A co může 3D tisk betonem přinést českému stavebnictví?

3D tisk začíná být běžnou součástí technologie výroby spotřebního zboží, ve strojírenství, při tvorbě architektonických modelů a zcela vážně se s ním experimentuje i při výstavě budov. Na on-line tiskové konferenci pořádané 23. dubna projekt Prvok – tedy první český dům vytištěného na 3D tiskárně představil společně s Michalem Trpákem i Libor Vošický, generální ředitel Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky): „Experimentem spouštíme společenskou debatu a zrychlujeme proces, který může lidem přinést rychlejší i levnější bydlení. Jako stavební spořitelna chceme financovat sny o dostupnějším bydlení. Dle našich analytických odhadů budou stavby se zapojením 3D tisku masově dostupné do tří až pěti let.“

Dům Prvok: socha na Vltavě

První tištěný dům o velikosti 43 metrů čtvrtečních vyroste v Česku letos v létě. Hrubá stavba nezabere déle než dva dny a celkové dokončení maximálně dva měsíce. Prvok bude mít tři místnosti – koupelnu se záchodem, obývák s kuchyní a ložnici. Stavba pro dvojčlennou rodinu bude ukotvená na pontonu. Jedná se o koncept, prototyp domu, který bude v budoucnu určen ke krátkodobým pronájmům.

Dům obyvatelům nabídne moderní technologie, jako je například rekuperace vzduchu, recirkulační sprcha, vzdálené ovládání, vlastní nádrže na pitnou, šedou i černou vodu. „Unikátní je nejen technologiemi a formou, ale zejména materiály a zelenou střechou. Principy upcyclingu nás dovedly k užití recyklovaného dřeva. Se společností ERCtech testujeme také speciální betonový recyklát,“ říká Michal Trpák, sochař a autor návrhu Prvoka. Dům je navržen tak, aby v jakémkoliv prostředí vydržel minimálně sto let.

Vizualizace ložnice domu Prvok

Dům vytiskne robotické rameno, jímž protéká speciální materiál přímo na místo určení. Robot tiskne rychlostí 15 centimetrů za sekundu, což jsou 2 % možného výkonu, vyšší výkon zatím limituje rychlost dodávky směsi. Sám robot je přitom českou novinkou z dílny Trpákovy iniciativy Scoolpt. „Mladý architekt a programátor, Jiří Vele, naprogramoval automotive robota pro 3D tisk betonem. Jiří přeprogramoval příkazový kód robota tak, aby se místo jednoduchých pohybů používaných v automotive průmyslu pohyboval po komplexní geometrii tvaru domu,“ říká Trpák a dodává: „Do budoucna budou moci majitelé stavbu na vrcholu životnosti rozdrtit a stejným materiálem ji vytisknout znova.

Technická řešení domu Prvok

Dům bude plout na betonových pontonech. Stěny jsou ze směsi vhodné k nanášení robotickým ramenem. Jedná se o betonovou směs doplněnou nanopropylenovými vlákny, plastifikátory a urychlovači tuhnutí. 3D tiskem budou zhotoveny zatím pouze stěny. Střecha Prvoka bude montovaná a osázená vegetací. "Vyvíjíme možnosti tisku domu včetně střechy - vodorovných konstrukcí, nyní se jedná o prototyp, máme své limity ale projekt chceme s Buřinkou dále rozvíjet." dodal Trpák.

Technické vlastnosti směsi jsou lepší než běžného betonu. Pevnost v tlaku je 24 MPa po 24 hodinách a 65 MPa po 28 dnech.

Tepelná izolace domu je zajištěna díky konstrukci stěn. Ty jsou dvojité, betononová skořápka je zvenku i z interiéru domu. Dutina mezi těmito stěnami je vyplněna tepelnou izolací. "Již experimentujeme i s využitím skleněného recyklátu, jsme v kontaktu s firmami zpracovávající české sklo do podoby pěnového skla, které má výborné mechanické i tepelně technické vlastnosti," zmínil Trpák.

Další technické detaily domu ESTAV.cz zjišťuje.

Obývací pokoj v 3D tištěném domě Prvok

Proč 3D tisk pro stavebnictví?

Důvody nutnosti zavádění nových technologií do stavebnictví zmínil Ondřej Čtvrtečka, člen představenstva Buřinky: "Pokles počtu zaměstnanců ve stavebnictví za poslední dobu je 10 %, za stejnou dobu ale vzrostl objem zakázek o 40 %, cena práce vzrostla o 30 - 50 %. Ubývá i v souvilosti s epidemií zahraničních pracovníků hlavně z Ukrajiny, o kterých nikdo neví kdy a zda vůbec se vrátí a zájem o učňovské obory je dlouhodobě malý." Z této nerovnováhy vede několik cest. Nabírání pracovníků z jiných zemí nebo populariace učňovských oborů jsou cesty vcelku pomalé. Zvyšování technologické vyspělosti a produktivity je progresivní způsob řešení stavebnictví, které je nejméně inovovaným oborem, technologie se do stavebnictví promítly za poslední století jen málo, v porovnání například se strojírenstvím a dalšími obory.

"Spolupráce s roboty má několik výhod. Je například příjemné, že robot se neptá podobně jako řemeslník, co a jak má udělat, nic na stavbě nevymýšlí a jede přesně dle projektu," říká Trpák. To přináší i další výhody s přesahem do ekologie. Technologie 3D tisku minimalizuje produkci odpadu stavebního procesu, vše je maximálně využito.

Výhodou je i urychlení výstavby v návaznosti na další profese. Jelikož je stavba zhotovena přesně dle výkresů, lze paralelně se stavbou nebo i dříve vyrobit vestavný nábytek a další prvky, které budou montovány do domu. Díky přesnosti robota si mohou být architekti a truhláři jisti, že jim vybavení do interiéru rozměrově a tvarově přesně zapadne, i když má budova organické tvary.

3D tisk ve světě i mimo něj

Na 3D tisk budov se používají tiskárny, které dokážou vytisknout trojrozměrné objekty z digitálního návrhu. Tento způsob se začíná uplatňovat ve zpracovatelském průmyslu po celém světě, ale ve stavebnictví se doposud využíval jen málo. Princip je stále stejný, jen pro stavebnictví je nutné vše zvětšit a přizpůsobit. Tisk zajišťuje počítačem ovládané robotické rameno, které nanáší speciální betonovou směs.

Podle zahraničních studií by nová technika mohla zkrátit dobu výstavby o 50 a 70 procent a náklady na práci o 50 až 80 procent. Například Dubaj plánuje, že by do roku 2030 mohlo být 25 - 30 procent budov v emirátu postaveno právě pomocí 3D tiskárny. Americká armáda technologii rovněž testuje pro zrychlení výstavby v polních podmínkách.

Možnosti technologie jsou zatím nedozírné. O 3D tisku budov uvažuje zcela vážně i NASA jako o způsobu budování základny na Marsu před příletem lidí.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Michiel van der Kleij

V Holandsku staví most 3D tiskárna. Nemožné ihned, zázraky do tří dnů

Projektů, které dokazují šíři využitelnosti 3D tisku ve stavebnictví, se vrší jeden na druhý. Jen málokterý alternativní tvůrce se ale zatím odhodlal vstoupit na „mokrý“ terén. Prázdný prostor mezi dvěma břehy teď ale dost originálním způsobem vyplnil nizozemský architekt a designér Michiel van der Kley.

Foto: Bildpark / Veit Landwehr

Rodinný dům, kde vítězí beton. Dům ve svahu optimalizuje zdroje

Beton je bezpochyby plně funkční stavební materiál, ale jeho zapracování do projektů rezidenční výstavby je spíše na ústupu. Betonové panely věžáků se nelíbí, a odhalená podstata surového a drsného materiálu každému nesedí. Němečtí architekti učinili z neduhů přednosti, a využili betonu při stavbě rodinného domu jako…

Zdroj: PORT X  s.r.o.

Český hausbót pro bydlení i kancelář může stát i na souši

Vlastní bydlení, návrat k přírodě, moderní nomádství, soběstačnost a udržitelnost, aktuální společenské a ekonomické změny. To vše a mnoho dalších podnětů a otázek dnes řeší spousta lidí. Bydlení na vlastním hausbótu – to může být pro někoho smysluplné řešení.

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

Český dům postavený 3D tiskárnou je průkopníkem nového typu stavitelství

V česku vyroste první dům postavený pomocí 3D tisku. Bude to celoročně obyvatelný dům organické architektury plovoucí na vodě. Za projektem stojí český umělec a sochař Michal Trpák. Co všechno 3D tisk umí? Jak je využitelný pro současné stavebnictví a jaké jsou jeho možnosti v budoucnosti? Je 3D tisk domů vize pro…

Tisk modelů domů ve 3D není dnes již žádný problém. Masový tisk skutečných budov zatím ale naráží na velké překážky. Zdroj: Fotolia.com - Cybrain

3D tisk budov je lákavý, ale pro stavebnictví zatím nekompatibilní

Výzkumníci Massachusettského technologického institut (MIT) chtěli názorně prezentovat výhody inovativního přístupu při budování staveb s pomocí 3D-tisku. Jenže výsledná diskuze nad projektem šla daleko nad rámec chvály nové metody. Ukázalo se totiž, že trojrozměrný tisk je navzdory svým kvalitám zatím nekompatibilní…

REKLAMA