Areál staveb na Pustevnách v Beskydech byl vybudován v letech 1897-1899 na objednávku Pohorské jednoty Radhošť podle návrhu architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka. Areál tvoří kromě Libušína a sousední chaty Maměnka i objekty Pustevenka a Valašská zvonice. Zdobná podoba staveb vznikla kombinováním různých prvků a motivů lidového stavitelství z Valašska a Slovenska.
Dřevěná chata Libušín byla otevřena 6. srpna 1899. Interiér turistické útulny, která nese jméno bájné kněžny Libuše, byl vyzdoben freskami a grafity s motivy valašských a slovenských pověstí podle návrhu výtvarníka Mikoláše Alše. Portréty jsou dílem akademického malíře Karla Štaplera.
V roce 1947 hrozila stavbám kvůli jejich špatnému technickému stavu demolice. Jen díky Jurkovičovu zásahu se podařilo stavby zachránit. Podruhé hrozil areálu zánik na přelomu 80. a 90. let, kdy byla kvůli nedostatku peněz zastavena rekonstrukce objektů. Celou situaci navíc komplikoval spor o vlastnictví objektů.
V roce 1995 se vlastníkem areálu stalo Valašské muzeum v přírodě. V témže roce byl areál vyhlášen národní kulturní památkou. V roce 1996 zahájilo muzeum rekonstrukci Libušína a Valašské zvonice, které byly zpřístupněny veřejnosti v roce 1999. V tomtéž roce byla zahájena rekonstrukce útulny Maměnka.
Chata Libušín sloužila jako restaurace až do tragického požáru v noci z 2. na 3. března 2014, kdy téměř celá shořela. Škoda na této národní kulturní památce se odhadovala na 80 milionů korun.
Obnově Libušína po požáru rozhodlo Valašské muzeum v přírodě a stavba nové chaty začala v létě 2017. Jednalo se o vědeckou rekonstrukci, při které se používaly původní technologie. Objekt dostal mírně jiné barvy, vrátil se do podoby v roce 1925, kdy byly dostavěny všechny jeho části.
Náklady na obnovu Libušína dosáhly asi 111,5 milionu korun, z toho stavba si vyžádala zhruba 96 milionů korun. Včetně nákladů na likvidace požářiště, zabezpečení staveniště nebo předprojektovou dokumentaci se od požáru do objektu investovalo přes 117 milionů korun.
Při vyšetřování požáru kriminalisté zjistili, že oheň nebyl založen úmyslně a že ho nezpůsobila závada na elektroinstalaci. Místem požáru vyšetřovatelé určili těleso komína. Případ se poté dostal ke vsetínskému okresnímu soudu, podle obžaloby způsobil neštěstí Pavel Pryszcz z Karvinska, který v roce 2007 zanedbal opravu komínových těles. Okresní soud ve Vsetíně letos v červnu Pryszcze zprostil obžaloby.
Národní muzeum v přírodě coby správce Libušína počátkem července již potřetí vypsalo soutěž na jejího provozovatele. V minulých dvou výběrových řízeních na provozovatele zvítězila společnost Tim Hortons Slovakia. Po druhé soutěži vyzvali zástupci firmy muzeum, aby uspořádalo nové výběrové řízení. Společnost chtěla, aby obsahovalo jiné podmínky v nájemní smlouvě. Do třetí soutěže se přihlásili tři zájemci.
Sdílet / hodnotit tento článek