REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevěný dům inspirovaný makovým květem

Sen o úsporném ekologickém bydlení v rodinném domě s měkkými zaoblenými hranami a pecí na dřevo v srdci stavby se uskutečnil mladým manželům v Chrustenicích u Prahy. Inspiraci hledali v přírodě a v celostní organické architektuře.

K naplnění jejich představ pomohl akademický architekt Oldřich Hozman. Navrhl pro ně nízkoenergetický rodinný dům, difúzně otevřenou dřevostavbu s obvodovými stěnami z tepelněizolačních cihel se zatravněnou střechou. Tvar půdorysu domu vzešel z inspirace makovým květem, které hojně rostly na pozemku.

Správné umístění domu

Výhodou byl dostatečně velký a v severojižní ose delší pozemek. Umožnil mi umístit dům tak, aby na jihu zůstala velká prosluněná zahrada,“ vysvětluje architekt a ukazuje svůj prvotní návrh, který se od konečné realizace příliš neliší. Zahrada je spojena s domem výstupem na terasu z hlavního obytného prostoru v přízemí, volný prostor najdeme i na severu za domem, kam nás zavedla klikatá ulička sypaná kamínky. Jsme u hlavního vchodu do budovy a příjemné klima cítíme už od prvního okamžiku. Prostornou předsíní se schodištěm lze dále vstoupit do ložnice pro hosty, nebo se vydat do hlavního obytného prostoru s pecí a dále pak do jídelny s kuchyní.

Podle principů feng-šuej jsou místa s protékající vodou situována mimo hlavní obytný prostor

Architekt popisuje místnost jako srdce domu, společenský prostor, který je osvětlený po celý den: „Místnost má okna na tři světové strany: na východ, na jih a na západ. Slunce tak může prosvětlovat prostor po celý den. Na západní straně je přístavba s koupelnou, technickou místností a toaletou, která dům částečně chrání od horkého letního odpoledního slunce. Když slunce v létě zapadá až na severovýchodě, stíní tato přístavba do západních oken kuchyně a pokoje v patře,“ vysvětluje a dále nás vede do horního podlaží s ložnicí a dvěma dětskými pokoji. „Dětské pokoje jsou umístěny tak, že jeden má okna z východu a jihu. Druhý z jihu a západu. Děti si tak mohou po dohodě s rodiči a podle věku vybrat tu světovou stranu, která jim více vyhovuje. A pokoje si třeba časem vyměnit...,“ 

Projekt nezapomíná ani na pracovnu rodičů, která je umístěna v patře v severozápadním rohu domu. Nachází se tady kromě jiného i zajímavý, dostatečně vysoký prosvětlený prostor, který se využívá jako malé patro na ležení, kde je možné sledovat filmy nebo hrát hry. „Uživatelé domu nechtěli mít televizi dole v obytném prostoru, tak se dohodli, že ji umístí sem nahoru na vestavěné patro. Využívají ji ale minimálně, z koupelny v prvním patře je totiž nádherný výhled na zahradu,“ upřesňuje architekt.    

Kvalitní vnitřní prostředí

Za prioritu považují manželé s dětmi zdravé a inspirativní prostředí. Chtějí bydlet a žít v souladu s přírodou. Preferují přírodní materiály, hliněné omítky, přirozené větrání a vytápění domu. S architektem se shodli na základní koncepci ve stylu organické architektury, uvítali i celou řadu detailů, které architekt vnesl do projektu. K tomu, aby se teplo ze slunečního svitu v domě lépe ukládalo, využívá takové materiály, které jsou hutné, těžké a mají dobrou akumulační schopnost. Příčky jsou z plných nepálených cihel, v patře jsou pod prkennou podlahou položeny na sucho hliněné nepálené cihly a v přízemí je za velkým jižním oknem na podlaze další vrstva z těžké třícentimetrové neglazované cihlové dlažby. Všechny vnitřní omítky jsou hliněné.

Do všech těchto materiálů se ukládá teplo, které projde okny jako sluneční tepelné záření. V zimním období akumulaci tepla navíc pomáhá masivní pec na dřevo. Když se v ní zatopí, zůstane její hmota i okolní příčky nahřáté 24 hodin. Po celou tu dobu může být vytápění v domě ztlumené na minimum,“ vysvětluje architekt a dále popisuje hlavní výhody.

Na jižní straně se nachází velké francouzské okno do zahrady a za ním masivní třícentimetrová keramická neglazovaná dlažba, která v přechodných obdobích a v zimě plní pasivní akumulační funkci. Nahřívá se od slunečního svitu a pomáhá vytápění

Je patrné, že vytápění v domě je samo o sobě velmi úsporné. Zdrojem tepla je plynový kondenzační kotel s akumulační nádrží. Systém vytápění je navržen jako nízkoteplotní. V omítkách obvodových stěn je sálavé teplovodní stěnové vytápění. Letní ochlazování domu probíhá podle slov majitelů tak, že si otevřou nebo pootevřou v létě přes noc okna. Například na schodišti.

Chladnější noční vzduch se akumuluje do vnitřních příček a omítek. Následující den, kdy je venku tepleji, než bylo v noci, sálá tento chlad zpět do místností. Velké přesahy střech a jižní pergola nad velkým oknem pomáhají v létě stínit. Vysoké letní postavení slunce je tak odstíněno již venku před okny. Teplý letní sluneční svit absorbuje i zatravněná zelená střecha a tepelná izolace stěn.

Schodiště na severu domu s úložným prostorem pod schodištěm. Schodnice, madlo i vnitřní dveře jsou natřené přírodním olejem

Dřevěné obložení fasády je odvětrávané. V místnostech, kde vzniká vlhkost a zápachy (koupelna, technická místnost s pračkou, WC a kuchyně), je nucené odvětrávání. Takto je dům průběžně mírně podtlakově provětráván. Čerstvý vzduch se do domu dostává přirozeným otvíráním oken nebo okenními mikromezerami mezi okenním rámem a okenním křídlem.

Kouzlo organické architektury

Stylotvorné prvky netvoří jen zmíněné materiály, ale také zajímavé detaily. Jsou zaoblené všechny rohy. Nejenom vnější nároží domu, ale i rohy omítek v interiérech mezi stěnou a stropem. Zaoblené jsou i horní rohy šambrán okolo oken. Kulaté jsou i vnitřní ostění oken nebo horní rohy obložek dveří v interiérech. To vše tvoří základ forem, které se opakují, sjednocují styl, ve kterém se člověk cítí dobře.

Stěna vyzděná z masivních cihel pomáhá akumulaci tepla v topném období a akumulaci chladu v létě

Architektura domu je posunuta na vyšší úroveň dobře zpracovaným, kvalitním uměleckořemeslným detailem. Například klempířské oplechování hran střechy, nebo oplechování podezdívky je provedené velmi pečlivě. Má na sobě jemnou profilaci. Také zakončení zhlaví trámů je tesařsky dokončené do naprostého detailu. Podobně kamenické práce jsou udělány s vyšší pozorností. Kameny mají malé spáry, jsou pečlivě přitesávané a zděné na ztracenou maltu. Vše do sebe přirozeně zapadá a tvoří harmonický celek. 

Technické údaje

Celková plocha:  Základní proporce vnějších rozměrů domu vychází ze čtverce 9,6 x 9,6 metru se zakulacenými rohy. Oválná přístavba má rozměry 4,6 x 3,8 metru. Zastavěná plocha činí včetně přístavby 105 m2. Užitná plocha obou pater je 170 m2.

Konstrukce: Dřevěná trámová konstrukce stropů, krovů, přístřešků a pergol. Přístavba s koupelnami, WC a kotelnou je také dřevostavba. Dům má celodřevěné stropy, aby bylo zachováno přirozené geomagnetické pole Země. V podlahách není použit železobeton. Uvnitř jsou příčky z nepálených cihel a hliněné omítky, jež vyrovnávají vzdušnou vlhkost.

Střecha: Velké přesahy střech a jižní pergola nad velkým oknem pomáhají v létě stínit. Teplý letní sluneční svit absorbuje i zatravněná zelená střecha a tepelná izolace stěn. Dřevěné obložení fasády je odvětrávané. Zatravněná zelená střecha obsahuje ve svojí skladbě vzduchovou mezeru pro odvětrání vzdušné vlhkosti. Všechny stavební materiály domu jsou navrženy tak, aby byly prodyšné (paropropustné), a aby se v domě netvořily plísně.

Větrání: Zachování čerstvého vzduchu je docíleno tím, že je nasáván z venku přirozenou cestou mikromezerami v oknech nebo přirozeným větráním. Vzduch neprochází žádným složitým technickým zařízením. Udržuje si tak dostatečné množství volných záporných iontů.

Vytápění: Zdrojem tepla je plynový kondenzační kotel s akumulační nádrží. Systém vytápění je navržen jako nízkoteplotní. V omítkách obvodových stěn je sálavé teplovodní stěnové vytápění. Součástí jsou také vakuové solární teplovodní kolektory, které jsou schopny přijímat částečně sluneční teplo, i když je slunce přes den za oblaky. Tepelná ztráta domu je 7,5 kW.

Izolace: Dům je z venku izolován 30 cm minerální vlny. Obvodová stěna je z 24 cm tepelně izolačních cihel. To vše zaručuje stavbě dostatečnou tepelnou izolaci na úrovni nízkoenergetického domu.

Využití prostoru: Úložné prostory, vestavěné skříně a spíže jsou situovány tak, aby v žádné místnosti nepřekážely. Místnosti jsou volnější bez viditelných skříní. Obklad horního patra dřevem dům pocitově změkčuje. Vodorovné vnější materiálové oddělení pater napomáhá optickému snížení stavby.

Místnosti jsou volnější bez viditelných vestavěných skříní. Na podlaze jsou dubová prkna natřená dřevním olejem, hliněné omítky mají zaoblené rohy

Akad. arch. Oldřich Hozman

Absolvent Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, obor architektura, interiéry a design nábytku. V roce 1993 založil vlastní architektonické studio pod názvem Studio ARC. Věnuje se projektům ekologické architektury, interiérům a nábytku, designu, výstavnictví a zahradám. Kontakt: www.arc.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Luc Buthker

Hravá dřevostavba s fasádou ze slámy. Do patra po lezecké stěně, dolů po skluzavce

Dům ze dřeva a slámy? Ano, trochu to připomíná pohádku o třech prasátkách, jejich stavebním umu a následných potížích s hladovým vlkem. A ona pohádková hravost se vám nejspíš při prohlídce projektu nizozemského rodinného dobu bude opakovaně vracet. Je to totiž dům plný energie a nápadů, který je plně adaptován pro…

Zdroj: Oldřich Hozman, Studio ARC

Chaloupka jak malovaná. V horském podnebí žijí pod doškovou střechou

Nízkoenergetický dům organických tvarů s doškovou střechou určitě nepřehlédnete. Stojí v obci Smolné Pece obklopený nádhernou přírodou Jindřichovické vrchoviny. Hlavními požadavky majitelů byly zdravé bydlení, přírodní materiály a došková střecha. Architekt jim jejich přání splnil bez kompromisů.

Zdroj:  Peter Fabo, Chytrý dům, s.r.o.

Pasivní dřevostavba obklopená lesem

Dřevostavby v pasivním standardu s velkou zahradou patří mezi nejvíce vyhledávané stavby. Nabízejí majitelům dostatečný prostor pro harmonické bydlení a intenzivnější sepjetí s přírodou. Dům pro čtyřčlennou rodinu ve Zvoli u Prahy má navíc tu výhodu, že je obklopen březovým hájem.

Foto: Vlastimil Růžička

Vysněný víkendový dům v provensálském stylu postavili u Mladé Boleslavi

Po dlouhém hledání našli manželé konečně stavební parcelu pro svůj vysněný víkendový dům. Projekt připravila skupina architektů mjolk z Liberce, avšak s významnými zásahy investora. Výsledkem je útulný dům provoněný levandulí inspirovaný oblastí francouzské Provence, současně však moderní a vysoce komfortní.

Foto:  Filip Šlapal

Vesnické stavení: Cihlový dům a dřevostavba jako partnerská dvojice

Jednoduchý a vyvážený styl, účelná praktičnost. V projektu slovenských architektů se podařilo zachytit to, co činí průměrnou stavbu rodinným domem. Místo nabubřelé a architektonicky rozmáchlé formy tu nabídli „jen“ funkčnost a obyvatelnost. A to není zrovna málo, protože přesně takové bydlení klienti očekávali. V…

REKLAMA