Ministerstvo průmyslu hovoří o tom, že nikdo nemůže prodělat. Analytici ale odhadují, že na změnu paradoxně doplatí spořivé domácnosti.
"Domácnosti, které se snaží šetřit elektřinou a dokáží díky tomu snížit svou připojovací kapacitu, na tom vydělají," uvádí Pavel Šolc, náměstek ministra průmyslu a obchodu.
"V rámci nového navrhovaného systému budou zákazníci hradit platby na podporu OZE podle velikosti jističe v případě, že půjde o domácnosti. Zároveň je však v zákoně zavedena podmínka, jež bude platit pro všechny zákazníky, a která bude zaručovat, že maximální platba nepřesáhne (za stejné množství odebrané elektřiny jako v dnešním systému) současnou hodnotu. V zákoně je z tohoto důvodu ponechán současný "strop" pro platbu ve výši 495 Kč/MWh", uvádí tisková zpráva MPO ČR.
Snižování přípojné kapacity
ESTAV.cz se ptá...
Je možné snížit připojovací kapacitu? Pokud ano, jak toho lze dosáhnout a s jakými důsledky?
Pražská energetika, a.s., odpovídá ...
"O snížení hodnoty jističe lze požádat prostřednictvím svého dodavatele elektřiny, který pak předá žádost místně příslušnému distributorovi. Ten by ji měl vyřídit a zákazníka informovat o výsledku. Výměnu jističe za nižší si pak zajistí zákazník sám u certifikované elektrikářské firmy (např. i u PREměření), jejíž montéři mohou porušit plombu, provést výměnu jističe a opět ho zaplombovat. Tito místně příslušným distributorem certifikovaní technici pak změnu nahlásí distributorovi. Za výměnu jističe budou určitě zákazníci elektrofirmám něco platit."
"Osobně bych důkladně zvažoval snížení velikosti jističe, protože v rámci projektu vzniku nových bytů či domů dnes již počítají projektanti se standardním vybavením domácností a nižší jistič, než je naprojektováno, může způsobit potíže v chodu domácnosti. Slabý jistič „neutáhne“ více spuštěných spotřebičů najednou, a proto je pak potřeba v domácnosti řešit, zda-li současně spustíme elektrickou troubu, mikrovlnku a k tomu buď pračku a nebo varnou konev apod., což může být docela omezující a nepříjemné, když najednou nízký jistič vyhodí celou domácnost – činnosti se přeruší, spadnou elektrické hodiny apod…"
E.ON Energie a.s., odpovídá ...
"Pokud jde o našeho zákazníka, stačí vyplnit Žádost o změnu jističe, která je na webu. Součástí žádostí musí být samozřejmě i revizní správa elektrikáře. Změnit jistič je jednoduché, jen, aby vyhovoval domácnosti. Co se týká snižování jističe, to je věc každého zákazníka. Velikost jističe je závislá na tom, kolik je v domácnosti elektrických spotřebičů a jaký mají příkon. Takže pokud by důchodce bydlel sám, ale najednou chtěl vařit, prát, koukat na TV a ještě pouštět třeba myčku, tak bude potřebovat samozřejmě jistič, který to utáhne."
"Samozřejmě je pravda, že za větší jistič se platí více (hodnota jističe určuje velikost stálého měsíčního platu v té distribuční složce ceny). Co se týče jističů u např. bytových domů – tak pokud je odběrné místo napsané na zákazníka, tak si s jističem může dělat, co chce, stejně ten jistič je většinou v tom bytě."
Sdílet / hodnotit tento článek