"Trend, že se ceny pokouší o stabilizaci, byl patrný už v polovině roku. Z posledních týdnů je ale zřejmé, že nešlo o dlouhodobou záležitost. Eskalace pandemie od poloviny září - a s tím související ukončení prezenční výuky na vysokých školách, návrat cizinců do rodných zemí, očekávané masivní propouštění českých firem a patrně i dlouhodobá recese - povede ke stavu, kdy si lidé drahé pronájmy nebudou moci dovolit," uvedl ředitel společnosti Martin Březina.
Podle údajů portálu je letos nabídka nájemního bydlení v Brně téměř dvojnásobná ve srovnání s loňským podzimem. Přitom ještě v létě se zdálo, že se trh s nájemním bydlením vrací do normálu. O volné byty se zajímali studenti, kteří počítali s normálním začátkem akademického roku, u některých dispozic bytů proto cena i mírně vzrostla.
"Od druhé poloviny září však na trh začaly působit podobné síly jako na jaře, kdy se nabídka výrazně zvýšila. Zvláště optikou posledních dnů tedy nelze letní data považovat za ukazatele trendu. Mým odhadem je, že během následujícího půl roku půjdou nájmy dolů o pět až deset procent," dodal Březina.
Nejstabilnější cenu mají v Brně malé byty, tedy 1+1 a 1+kk. Průměrné nájemné se meziročně nezměnilo a bylo shodně 10.000 korun měsíčně, stejná situace byla u bytů 2+1, nájemné tam zůstalo na průměrné úrovni 13.000 korun za měsíc. Letní optimismus naznačuje vývoj cen u bytů 2+kk, kde se cena meziročně zvýšila o 300 korun na 13.800 měsíčně, i u bytů o dispozici 3+1, tam cena meziročně vzrostla o 450 korun na 15.750 korun měsíčně.
Analýza společnosti UlovDomov.cz.
Sdílet / hodnotit tento článek