Ideální materiál pro rekonstrukce, zateplení, budování příček či úpravy interiéru si však na účelnou recyklaci počkal až do osmdesátých let minulého století. A ani dnes se ještě neumí evropské sádrokartonářské firmy pořádně vyrovnat se znovu zapojením tohoto materiálu do oběhu.
V principu je problémem kompaktní povaha několika sloučených materiálů. Už dávno to není jen papír a sádra. Vnitřní jádro, tvořené síranem vápenatým, surovým sádrovcem a celulózovými vlákny, plastifikátory, pěnidly, urychlovači, škrobovým látkám proti plísním, voskovými emulzemi, je sendvičově stlačeno mezi papírové lišty či laminátové podložky. Zástupci velkých evropských firem nyní jednají o tom, jak cíleně posílit materiálovou recyklaci a znovu zapojení sádrokartonu do oběhu. Proč? Za jeden rok vyprodukuje evropský průmysl (od samotných odpadů při výrobě, přes stavební odřezky po demolice) na 2 350 000 tun sádrokartonového odpadu.
Nejvíce po změně trendu volá evropský gigant Eurogypsum, který společně s partnery z Belgie, Francie, Německa, Nizozemí a Velké Británie nyní rozjíždí kampaň „Gypsum to gypsum“, tedy „Ze sádry znovu sádrou“. Cílem je, v rámci doporučení a směrnic Evropské unie, prosadit třicetiprocentní práh pro recyklaci tohoto materiálu do roku 2015. Součástí této kampaně je zasadit se o vedení „dobré praxe“ pro recyklaci, nastavit standardy a podpořit znovuzavedení recyklovaného sádrokartonu do oběhu.
Sdílet / hodnotit tento článek