Budova LBC před deseti lety nastavila laťku pro trend udržitelných a energeticky soběstačných budov, a způsobila v pozitivním slova smyslu nemalý rozruch, pokud šlo o zapracování energeticky efektivních technologií. Komplex, který slouží jako zázemí pro přednáškové sály, kabinety, počítačové učebny, knihovny a zasedačky se nyní stal předmětem nevšedního výzkumu. Všech 155 místností LBC bylo podrobeno důkladnému rozboru mikrobiologické fauny a flóry, zaměřené na konkrétní zjištění přítomnosti bakterií. Ukázalo se, že univerzitní budova rozhodně nepatří mezi sterilní prostředí.
Výzkumníci, vybavení speciálními vysavači, sbírali prach v každé jednotlivé místnosti, a následně s pomocí pokročilých metod sekvenování DNA zjišťovali zástupce jednotlivých druhů. Celkem jich určili více než 30 000, s tím, že ne v každé místnosti byly bakterie zastoupeny stejně. Přítomnost či absence mikrobů v místnostech s různým režimem větrání, osvícení, vlhkosti, propojenosti a počtem návštěvníků může posloužit návrhářům ve světě jako styčný bod, ze kterého mohou vycházet při tvorbě zdravého interiéru.
Vědce ani tak nepřekvapila přítomnost bakterií (Lactobacillus, Staphylococcus, Clostridium) v koupelně a na toaletách, protože je obvykle nacházíme v lidském zažívacím traktu, jako přítomnost záření odolných bakterií Deinococcus ve třídách. Ve ventilovaných prostorách se často nacházely bakterie řady Methylococcus, které jsou obvykle spojeny v procesy v půdě. „Každá místnost má v závislosti na specifických podmínkách výrazně odlišné složení bakterií,“ říká James Meadow, doktorand z UO, „To, jak lidé prochází jednotlivými místnostmi, jak se v nich větrá, to vše tu hraje roli.“
Sdílet / hodnotit tento článek