Pokud tedy někdo staví na zelené louce, kam nevede žádná infrastruktura, musí počítat s náklady na její vybudování. Dohoda o vybudování uzavíraná s obcí, popř. provozovatelem sítě, může mít podobu tzv. plánovací smlouvy. Ta rozdělí náklady mezi jednotlivé účastníky a stanoví technické parametry sítí a další podmínky.
U tzv. zasíťovaných pozemků je situace jednodušší. Infrastruktura je přivedena na hranici pozemku, resp. její hlavní vedení probíhá v těsné blízkosti hranice zpravidla pod chodníkem či příjezdovou cestou. V takovém případě je provozovatel v principu povinen umožnit investorovi vybudovat přípojku až do jeho nového domu. Výjimkou jsou situace, kdy stávající síť nemá kapacitu na připojení dalšího odběratele.
Ve stručnosti:
- Obce ani provozovatelé sítí nemají povinnost přivést sítě k soukromým pozemkům. Je to věcí dohody.
- Pokud jsou ovšem hlavní větve sítí blízko a stačí vybudovat přípojky, musí provozovatelé sítí jejich vybudování umožnit. Výjimkou jsou situace, kdy síť nemá kapacitu pro další odběratele.
- Polohu sítí lze ověřit v digitální technické mapě obce, pokud ji obec má. Jinak je zapotřebí dotázat se na stavebním úřadě a u jednotlivých provozovatelů.
Přípojka sítí na pozemku
Přípojka je obvykle soukromým vlastnictvím investora. Výjimkou bývají situace, kdy lze přípojku dále rozvětvit pro budoucí stavební parcely. V takovém případě je pro provozovatele sítě zajímavé si přípojku zaplatit a ponechat ve svém vlastnictví. Soukromý vlastník „slepého konce“ by totiž mohl jeho rozvětvení blokovat, resp. neúměrně prodražovat.
Zdroj: AdobeStock - helenedevun
Pokud zvažujete koupi stavebního pozemku a chcete zjistit, kde jsou sítě, obraťte se na stavební úřad. Ten má obvykle nejlepší přehled. V některých obcích lze polohu sítí ověřit v digitální technické mapě obce. Celostátní systém s přehledem všech sítí neexistuje. Ani provozovatelé sítí nemusí mít úplnou evidenci jejich starších větví a soukromých přípojek. Proto se občas stane, že se někdo dozví o přítomnosti kabelu či potrubí na svém pozemku až ve chvíli, kdy dojde k havárii.
Vytyčení stávajících sítí
Při výstavbě domu by investoři měli přenést odpovědnost za vytyčení a ochranu existujících sítí na dodavatele stavby. Jde o důležité ujednání smlouvy o dílo. Poloha sítí v projektu totiž nemusí odpovídat a často neodpovídá realitě, přestože je projekt potvrzen stavebním úřadem jako součást stavebního povolení.
Ve vyjádřeních provozovatelů sítí, která byla podkladem pro vydání povolení, bývá kontakt na technika, který sítě vytyčí. Je nutno oslovit ho včas před výkopem. Pokud je vytyčí špatně a bagr kvůli tomu způsobí škodu, odpovědnost zpravidla půjde za provozovatelem sítě.
Investoři by se každopádně neměli pouštět do jakýchkoliv prací, které se mohou dotknout veřejných sítí, bez předchozí konzultace s projektantem a stavebním úřadem, a v případě právních otázek také s advokátem. Neodborné zásahy či dokonce havárie způsobené protiprávním postupem mohou být drahé.
Autor děkuje za odbornou konzultaci Mgr. Michalu Knechtovi, specialistovi v oblasti stavebního práva.
Sdílet / hodnotit tento článek