Po dvoutýdenním vyzrání betonu desky přišly na řadu izolace proti vodě a radonu. Skladba těchto izolací je dána již v projektu a navrhuje se na účinky zemní vlhkosti a především dle množství radonu pronikajícího z podloží. Je několik typů izolací, které se v dnešní době používají. Mohou to být například stěrkové materiály, které se nanášejí hladítky, povlakové plastové folie, které se svařují nebo lepí.
Živičné modifikované pásy jako hydroizolace svépomocí
Protože jsem si chtěl i hydroizolace provádět sám, rozhodl jsem se pro živičné SBS modifikované pásy, které se dodávají v rolích a na podklad se natavují pomocí plamene hořáku. V řezu je patné, že se skládají z několika vrstev. Spodní vrstva je měkká natavovací, střední vrstva je výztužná. Může to být papírová výztuž, tkanina nebo se vkládají dle typu i kovové výztužné vrstvy. Horní vrstva je pevnější často opatřená nějakým druhem jemného nebo hrubšího probarveného posypu dle místa použití.
V našem případě jsem zvolil hydroizolaci Vedatect PYE S4 Mineral, která je zároveň určena i jako izolace proti radonu. Natavuje se na napenetrovaný podklad asfaltovou penetrací. Velmi snadno se zahřívá, dobře se natavuje na podklad, dobře se tvarovala i za studena a hlavně se v porovnání s jinými pásy netrhala. Běžně se pásy provádějí alespoň ve dvou lidech, kdy jeden taví a druhý na rádlu postupně pás odvaluje a lepí ho k podkladu.
Pokud budete jako já provádět hydroizolace sami, doporučuji si vyrobit podobný nástroj, který jsem použil. Dutým prostorem role protáhnete trubku, trubkou tyč. Ta musí na obou koncích přečnívat přes trubku. Tyč připevníte na obou koncích drátem a ten si přetáhnete přes záda. Jakmile natavujete pásy, máte tak obě ruce volné a roli postupně odvalujete couváním.
Předcházejte poškození hydroizolace při stavbě
Pásy hydroizolace a penetrace doporučuji provést pouze pod nosnými a obvodovými stěnami (případně příčkami, pokud je budete zdít najednou) s přesahem alespoň 20 cm pro natavení dalších vnitřních pásu nebo pro provedení zpětného spoje na vnějším líci budovy. U těchto hydroizolací je výhoda, že můžete udělat pouze část a zbytek natavit, jakmile bude potřeba, tedy před izolační vrstvou podlah.
Pokud byste provedli celoplošné natavení, museli byste po celou dobu pásy zakrývat a chránit, protože při sekání, betonování omítání a chození se špinavými botami po povrchu dáváte hydroizolaci hodně zabrat a ta se může protrhnout nebo propíchnout. I tak budete mít dost práce s očištěním přečnívajících částí před natavením zbylých pásů.
Napojovaní pásů se provádí přesahem alespoň 10 cm, celkem jsme spotřebovali 23 rolí hydroizolace (po 7,5m2), každá za 1200 korun a k tomu tři velké bomby plynu a asi patery rukavice.
Sdílet / hodnotit tento článek