Realitní zákon ovlivní domácí realitní trh a má nastavit podmínky pro činnost makléřů
Je však otázkou, zda bude dostatečně plnit funkci kultivace trhu, když chybí dozorový orgán, který by udával jasný směr a výklad pro všechny realitní zprostředkovatele. V České republice funguje 15 tisíc makléřů. „Pokud bychom to porovnali s Německem, kolik je tam makléřů na počet obyvatel, měli bychom mít v Česku kolem 5000 makléřů", říká k situaci na realitním trhu Andrea Daňhelová, ředitelka provozu a jednatelka z Fincentrum Reality.
Realitní zákon prošel začátkem listopadu Sněmovnou v posledním čtení a aktuálně Senátem, čeká se tak na podpis prezidenta. Návrh schválila vláda již začátkem roku. „Naštěstí zákon dostátá postupně lepší rámec,“ tvrdila Andrea Daňhelová, která narážela hlavně na nejasnost kolem poskytnutí úschovy finančních prostředků. Tu nesměly realitní kanceláře aktivně nabízet, zároveň ji zákon nezakazoval. „Jsem ráda, že v pozměňovacích návrzích byla akceptována možnost poskytnout úschovu a nastavila se jasná pravidla,“ dodala Daňhelová.
Chceš se živit jako makléř?
Podmínkou je buď mít vysokoškolské vzdělání v oblasti práva, ekonomie nebo minimálně středoškolské vzdělání s maturitou a tříletá praxe.
Problém je, kdo bude praxi kontrolovat. Nabízel by se ekvivalent, kdy finanční poradce hlídá Česká národní banka, pojektanty a techniky ČKAIT apod. Obdoba oborové komory, která by byla pod záštitou státu však v oblasti realit chybí.
Sdílet / hodnotit tento článek