Z každého stavebního povolení lze mimo jiné vyčíst i dvě lhůty, a to:
- platnost stavebního povolení
- termín k dokončení stavby
Oba termíny jsou závazné a často také dochází k jejich záměně. Smyslem obou je jak zahájení stavebního záměru, tak jeho dokončení v optimálním reálném čase, s ohledem na ekonomii stavby a nezanedbatelné jsou i dopady z hlediska životního prostředí.
1. Platnost stavebního povolení
Na základě vydaného pravomocného rozhodnutí vzniká stavebníkovi právo provést stavbu. Jedná se o právo, nikoliv povinnost a je tedy na stavebníkovi, zda tohoto práva využije nebo ne.
Rozhodnutí se stává pravomocným, jestliže žádný z účastníků nevyužije svého práva podat odvolání. Pokud je odvolání podáno a odvolací orgán prvoinstanční rozhodnutí potvrdí, pak se rozhodnutí odvolacího orgánu stává pravomocným, jestliže je oznámeno všem účastníkům řízení. Pokud je rozhodnutí odvolacím orgánem zrušeno nebo zrušeno a vráceno zpět prvoinstančnímu stavebnímu úřadu, pak stavební povolení právní moci nenabude. Platnost stavebního povolení se počítá od právní moci rozhodnutí a je ze zákona 2 roky. Protože, jak už bylo uvedeno, je provedení stavby právo stavebníka a nikoliv povinnost, má tento také možnost od svého původního záměru ustoupit a oznámit toto stavebnímu úřadu (SÚ). Dnem, kdy toto oznámení SÚ obdrží, pozbývá stavební povolení platnosti.
Aby stavební povolení nepozbylo platnosti, je třeba stavbu zahájit do 2 let od jeho právní moci.
Stavební povolení pozbývá platnosti, jestliže stavba nebyla zahájena do 2 let ode dne, kdy nabylo právní moci. Dobu platnosti stavebního povolení může stavební úřad prodloužit na odůvodněnou žádost stavebníka podanou před jejím uplynutím. Podáním žádosti se staví běh lhůty platnosti stavebního povolení. Na řízení o prodloužení lhůty platnosti stavebního povolení se vztahují přiměřeně ustanovení o stavebním řízení. Stavební povolení pozbývá platnosti též dnem, kdy stavební úřad obdrží oznámení stavebníka o tom, že od provedení svého záměru upouští; to neplatí, jestliže stavba již byla zahájena.
Co se rozumí zahájením stavby?
Podle pojmů definovaných stavebním zákonem (SZ) je stavba veškeré stavební dílo, která vzniká stavební nebo montážní technologií, bez zřetele na jeho stavebně technické provedení, použité stavební výrobky, materiály a konstrukce, na účel využití a dobu trvání. Dočasná stavba je stavba, u které stavební úřad předem omezí dobu jejího trvání. Za stavbu se považuje také výrobek plnící funkci stavby. Stavba, která slouží reklamním účelům, je stavba pro reklamu (§ 2 odst. 3 a 4 SZ).
Definice „zahájení stavby“ není ve SZ uvedena. Podle ustálené rozhodovací praxe se stavba považuje za zahájenou provedením takových prací na staveništi, které jednoznačně směřují k realizaci stavby podle vydaného stavebního povolení a ověřené dokumentace. Nestačí tedy pouhé „kopnutí“ do země nebo navezení materiálu na místo stavby. Aby bylo možno konstatovat, že došlo k zahájení stavby, musí existovat hmotný projev zahájené stavby, reálně ověřitelný v projektové dokumentaci. Laicky řečeno – musí být zřejmé, že se staví to, co bylo povoleno. Pokud bylo vydáno jedno stavební povolení pro soubor staveb, pak toto rozhodnutí nepozbývá platnosti, pokud do 2 let byla zahájena alespoň jedna stavba z tohoto souboru staveb. Konečné posouzení je ale vždy v kompetenci věcně a místně příslušného stavebního úřadu. Pokud je stavba zahájena, stavební povolení nepozbývá platnosti, v opačném případě, tj. kdy 2letá lhůta uplyne marně, stavební povolení platnosti pozbude.
Jestli by například došlo k té skutečnosti, že stavebník již zahájené stavby zemře a bude probíhat dědické řízení, které se může i značně protáhnout, tak nový nabyvatel stavby vstupuje do práv a povinností původního stavebníka a vydané stavební povolení je stále platné.
Je možno prodloužit platnost stavebního povolení?
Ano, i toto zákon připouští. Je však třeba si uvědomit, že na prodloužení platnosti není právní nárok, protože zákon říká, že stavební úřad může prodloužit platnost stavebního povolení a nikoli že musí. Stavebník ale o toto musí nejen požádat, ale svoji žádost musí i řádně odůvodnit. Znamená to, že je třeba uvést konkrétní důvody, které stavebníkovi znemožnily zahájit stavbu ve stanoveném termínu. Žádost musí být podána před uplynutím platnosti předmětného stavebního povolení, aby o ní vůbec mohlo být rozhodováno. Podáním žádosti je zastaven běh lhůty stavebního povolení. Jestliže žádost není kladně vyřízena, pozbývá stavební povolení platnosti.
Uvedenou problematikou se zabýval i Nejvyšší správní soud a konstatoval, že při prodloužení platnosti stavebního povolení nemůže být postupováno automaticky. SÚ musí ověřit a zvážit, zda nenastaly nové okolnosti, které by bránily prodloužení platnosti vydaného stavebního povolení.
© brizmaker - fotolia.com
2. Termín k dokončení stavby
Při podávání žádosti o stavební povolení, musí být tato podána prostřednictvím formuláře uvedeného v příloze č. 9 k vyhlášce č. 503/2006 Sb., o podrobnější úpravě územního rozhodování, územního opatření a stavebního řádu, ve znění vyhlášky č. 63/2013 Sb.
V části VIII. tohoto formuláře je požadováno uvést předpokládaný termín zahájení a dokončení stavebního záměru. Navržená lhůta by měla odpovídat charakteru a objemu stavby. Termín uvedený k dokončení pak zpravidla stavební úřad stanoví, jako termín k dokončení stavby ve stavebním povolení. Pokud by však byla navržena nepřiměřená lhůta, pak SÚ tuto lhůtu změní a stanoví nový – odpovídající termín k dokončení stavby. Tato lhůta je pořádková. Při jejím nedodržení se však stavebník dostává do rozporu se stavebním povolením a vystavuje nebezpečí sankce. Pokud tedy při realizaci stavby stavebník zjistí, že stanovený termín k dokončení stavby zřejmě nedodrží, musí včas požádat SÚ, tj. před uplynutím stanovené lhůty o její prodloužení. Žádost pochopitelně opět musí být řádně odůvodněna a stavebníkem navržena lhůta nová k dokončení stavby, přičemž ani v tomto případě není právní nárok na povolení této změny. SÚ pak konkrétní záležitost posoudí, ve věci rozhodne a vydá příslušné rozhodnutí. V daném případě se bude jednat o změnu stavby před jejím dokončením, přičemž změna spočívá v prodloužení termínu k dokončení stavby.
Pro úplnost jenom poznamenávám, že ve stavebním povolení se může vyskytnout ještě další stanovená lhůta, a to lhůta, která stanoví dobu trvání stavby u stavby dočasné. To je ale už zase jiná kapitola.
Sdílet / hodnotit tento článek