Zjistí-li stavební úřad při prohlídce nedostatky, ústně vyzve k jejich nápravě a stanoví k tomu lhůtu. Pokud nebudou nedostatky ve lhůtě odstraněny, podle jejich závažnosti může stavební úřad rozhodnutím například zakázat další provádění stavební činnosti, uložit povinnost provést nezbytné úpravy stavby či zabezpečovací práce.
Obdobně se postupuje při odstraňování stavby na základě povolení či nařízení odstranění.
Závěrečná kontrolní prohlídka
Vedle kontrolních prohlídek v průběhu provádění stavby se standardně koná i závěrečná kontrolní prohlídka.
Závěrečná kontrolní prohlídka se koná v kolaudačním řízení a kontroluje se při ní dokončená stavba a její skutečné provedení. Prohlídka musí být provedena do 30 dnů ode dne, kdy byla podána žádost o vydání kolaudačního rozhodnutí bez vad a se všemi povinnými náležitostmi. O termínu konání prohlídky vyrozumí stavební úřad nejméně 10 dnů předem.
Od závěrečné kontrolní prohlídky se může upustit, pokud je k žádosti o vydání kolaudačního rozhodnutí přiložen odborný posudek autorizovaného inspektora, který ověřuje soulad skutečného provedení stavby s jejím povolením a její způsobilost k užívání.
Stavbu může úřad zkontrolovat nejen v době výstavby
Stavební úřady však kontrolují plnění povinností vyplývajících ze stavebních předpisů a vydaných rozhodnutí nejen v souvislosti s probíhajícími řízeními či výstavbou, ale i ve vztahu k dokončeným a zkolaudovaným stavbám či jiným záměrům a činnostem relevantním z hlediska stavebního práva. Kontroly se k výzvě stavebního úřadu musí účastnit stavebník a popřípadě i vlastník stavby, hlavní projektant, projektant, zhotovitel, stavbyvedoucí a osoba vykonávající stavební dozor.
Při kontrole může stavební úřad s vědomím vlastníka vstupovat v nezbytné míře na pozemek, stavbu či do stavby. Bez vědomí vlastníka lze na pozemek nebo do stavby vstoupit, jen pokud existuje podezření na bezprostřední ohrožení života a zdraví osob či zvířat nebo na porušení stavebních předpisů a vlastníka se nepodařilo uvědomit. Do obydlí lze bez souhlasu vlastníka či uživatele vstoupit, jen pokud je to nezbytné pro ochranu života, zdraví nebo bezpečnosti osob. Pokud je ale obydlí užíváno k podnikání, lze do něj vstoupit vždy. Vlastník je pak povinen umožnit vstup do obydlí a provedení nutných zkoušek a měření.
Pokud se při kontrole zjistí nedostatky, stavební úřad ústně vyzve k jejich nápravě a stanoví k tomu lhůtu. Pokud nejsou nedostatky odstraněny ve stanovené lhůtě, může stavební úřad vydat rozhodnutí, jímž podle závažnosti nedostatků například zakáže stavební či montážní činnost, odstraňování záměru nebo užívání záměru.
Nařízení udržovacích a zabezpečovacích prací
Dále může rozhodnutím nařídit povinnost provést udržovací práce, nezbytné úpravy stavby, nutné zabezpečovací práce, neodkladně odstranit záměr či vyklidit stavbu. V rozhodnutí stanoví úřad bližší podmínky pro provedení opatření a lhůtu. Pokud provedení uložených opatření není možné bez dotčení sousedních nemovitostí, může stavební úřad v rozhodnutí uložit vlastníkům sousedních nemovitostí povinnost strpět související omezení.
V případě nebezpečí z prodlení nařídí stavební úřad povinnost provést nutné zabezpečovací práce, odstranit záměr nebo vyklidit stavbu přímo osobě, která je k tomu oprávněna. Vlastník dotčené stavby či pozemku a osoba provádějící práce mohou uzavřít dohodu o placení. Není-li dohoda uzavřena, náklady prací pak platí stavební úřad a vlastníkovi uloží povinnost tyto náklady nahradit.
Chcete se dozvědět i další informace k novému stavebnímu zákonu? Stáhněte si celý e-book Nový stavební zákon srozumitelně.
Stavebnímu zákonu se věnujeme na ESTAV.cz pravidelně. Nenechte si ujít nic z redakčního obsahu a aktivujte si e-mailový zpravodaj zdarma. Jeho zasílání můžete kdykoli zrušit.
Sdílet / hodnotit tento článek