Starý stavební zákon č. 183/2006 Sb. znal institut tzv. územně plánovací informace. Nový stavební zákon č. 283/2021 Sb. tento institut nazývá předběžná informace. Stavební úřad můžete požádat o informaci:
- o podmínkách využívání území a změn jeho využití,
- o nezbytnosti povolení záměru a jeho kolaudace,
- o tom, podle jakých hledisek bude posuzovat žádost o vydání rozhodnutí o povolení záměru a za jakých předpokladů lze žádosti vyhovět,
- o dotčených orgánech ve vztahu k záměru.
Oproti starému stavebnímu zákonu se nyní s žádostí o informaci můžete obrátit i na dotčený orgán (například orgán ochrany přírody, vodoprávní úřad) a žádat po něm informaci:
- o nezbytnosti vyjádření nebo závazného stanoviska dotčeného orgánu,
- o tom, podle jakých hledisek bude posuzovat žádost o vydání vyjádření nebo závazného stanoviska a za jakých předpokladů lze žádosti vyhovět.
V žádosti musíte uvést kromě svého jména, příjmení, data narození, bydliště a identifikace úřadu či orgánu i konkrétní požadavky na předběžnou informaci a konkrétní údaje o záměru (zejména jeho umístění, účel a technické provedení záměru). Žádost musí být podepsána. Úřady mají typicky předpřipravený formulář žádosti, který stačí jen vyplnit. Podle nového stavebního zákona je formulář stanoven přímo prováděcím právním předpisem a žádost bude možné podat elektronicky přes portál stavebníka nebo v listinné podobě.
Předběžnou informaci by vám měl stavební úřad či dotčený orgán poskytnout do 30 dnů od podání žádosti.
Starý stavební zákon omezoval platnost informace na 1 rok od vydání. Pokud došlo v této lhůtě ke změně podmínek, za nichž byla informace vydána, pozbyla informace platnosti, jakmile úřad žadatele o změně podmínek informoval. Nový stavební zákon dobu platnosti výslovně nezmiňuje. V tomto směru se tedy bude pravděpodobně vycházet z obecné úpravy ve správním řádu, podle níž může dobu platnosti omezit sám úřad. Vedle toho pozbývá předběžná informace platnosti, pokud došlo ke změně rozhodných okolností nebo pokud se dostala do rozporu s právním předpisem, který nabyl účinnosti po jejím vydání.
Před zahájením řízení o povolení záměru můžete rovněž obstarat vyjádření a závazná stanoviska dotčených orgánů či vyjádření vlastníka veřejné dopravní a technické infrastruktury (k možnosti a způsobu napojení vašeho záměru a k podmínkám dotčených ochranných a bezpečnostních pásem infrastruktury).
Tento postup vám umožňuje se v průběhu řízení o povolení záměru vyhnout nepříjemnému překvapení v podobě nesouhlasného stanoviska či vyjádření. Ještě před zahájením řízení totiž zjistíte postoj dotčených orgánů a vlastníka veřejné infrastruktury a případně budete moci svůj záměr poupravit tak, aby s ním mohli bez připomínek souhlasit. Ale pozor, závazné stanovisko a vyjádření musí být vydány k aktuální podobě záměru! K závazným stanoviskům a vyjádřením dotčených orgánů se více dozvíte v našem příštím článku.
Upozorňujeme, že vyjádření vlastníka veřejné dopravní nebo technické infrastruktury je povinnou náležitostí žádosti o povolení záměru, pokud dochází k dotčení zájmů vlastníka infrastruktury. Stavební úřad, na rozdíl od vyjádření nebo závazných stanovisek dotčených orgánů, za vás tato vyjádření neobstará. Vlastník infrastruktury má však povinnost vám své vyjádření poskytnout.
Na ESTAV.cz budeme nový stavební zákon sledovat následující týdny. Nenechte si ujít nic z našeho obsahu a aktivujte si mailový zpravodaj zdarma. Každé pondělí vám přijde do mailové schránky přehled nových článků. Již nyní si můžete stáhnout e-book Nový stavební zákon srozumitelně.
Sdílet / hodnotit tento článek