Nejprve ústně aneb osobní kontakt nad zlato
Pokud jste to ještě neudělali, vydejte se osobně na stavební úřad a orgán územního plánování. A to nejlépe před tím, než budete mít hotový projekt. Nechte si od svého architekta či projektanta nakreslit základní situační nákres a studii podoby stavby. A nad tuto představou diskutujte s úředníky o tom, jestli podle jejich názoru bude moci taková stavba na místě vyrůst. Vyhnete se tak překvapení v podobě toho, že územní plán čtou úředníci jinak než vy nebo toho, že jste v územním plánu něco přehlédli.
Dále navštivte se stejnými podklady krajskou hygienickou stanici a odbor životního prostředí příslušné obce s rozšířenou působností. Tyto úřady budou vydávat ke stavbě závazné stanovisko a bez jejich souhlasu vám stavební úřad územní rozhodnutí nebo stavební povolení nevydá. A pokud se váš pozemek nachází v památkové rezervaci, v ochranném pásmu památky nebo jiném památkově chráněném místě, nezapomeňte zajít i za úředníky, kteří mají ochranu památek na starosti.
Poslední zástavkou by měli být nejbližší vlastníci sousedních pozemků. Ti sice nemají při povolování právo veta, ale jejich případný nesouhlas vám může hladký průběh povolování značně zkomplikovat. Minimálně ho výrazně prodloužit.
Co je psáno… aneb radši si to nechte písemně potvrdit
Po úvodní fázi osobních konzultací požádejte dotčené orgány a potenciální účastníky o vydání závazného stanoviska a písemných souhlasů. To udělejte ještě předtím, než požádáte stavební úřad o vydání územního rozhodnutí nebo stavebního povolení. Jedna věc je se všemi se osobně domluvit, že nebudou dělat problémy, druhá věc pak je, aby to potvrdili, až bude řízení běžet a vy budete v časové tísni. Písemné zachycení toho, co jste si předem domluvili, omezí možnost nedorozumění nebo účelových změn požadavků.
Nečekejte, že to nepůjde rychle
Ano, úřady by měly každou žádost vyřizovat bez zbytečného odkladu a rozhodnutí vydat v případě řízení podle stavebního zákona do 60, příp. 90 dnů. Zpravidla se tak ale nestane. Například proto, že do této lhůty se nezapočítává čas nezbytný pro opatření závazného stanoviska. Nebo proto, že vás úřad vyzve k doplnění žádosti o další podklady a řízení přeruší. Nebo se stavbou vysloví nesouhlas některý z vlastníků a žádá úpravu projektu.
A i když stavební úřad vydá požadované rozhodnutí, stavět ještě nemůžete. Každý z účastníků řízení může proti rozhodnutí podat odvolání. Odvolacímu orgánu bude rozhodnutí o odvolání trvat opět minimálně 60 dní, zpravidla však musíte počítat s mnohem delším časem. Představa, že budete mít všechny nezbytné úřední náležitosti vyřízené za 2 měsíce je iluzorní. V optimistické variantě počítejte s půl rokem, v realistické spíše s rokem celým.
Co když úřady žádost zamítnou?
V každé situaci, kdy vás úřad překvapí vydáním nesouhlasného stanoviska nebo zamítnutím žádosti o vydání povolení, byste se měli pokusit pochopit, co jej k tomuto kroku vedlo. Co se změnilo od chvíle, kdy vám ústně slíbili, že se stavbou nebudou dělat problémy? Objevily se nějak nové informace? Změnila se právní úprava nebo její výklad? Dá se projekt upravit tak, aby byl úřad spokojený a vy jste neslevili příliš ze svých představ?
Jestliže nevíte, na základě čeho vám úřad nechce projekt v navržené podobě odsouhlasit, nechte si podrobně vysvětlit důvody. A chtějte také to, aby vám úředníci sdělili zcela konkrétně, na základě kterých jednotlivých paragrafů se domnívají, že jsou jejich požadavky nebo výhrady oprávněné.
Pokud nenajdete smírné řešení, musíte se rozhodnout, zda požadavkům úřadu ustoupíte, i když je nepovažujete za oprávněné, nebo budete bojovat. Snaha prosadit vaši představu „silou“ má smysl v případě, kdy si po poradě s právníkem bude jistí, že požadavky úřadů nemají oporu v zákoně. A pouze, pokud máte na náročný spor čas a peníze.
Musíte si být vědomi toho, že i pokud se následně obrátíte na soud, vždy můžete dosáhnout pouze toho, že soud zruší úřední rozhodnutí pro nezákonnost. Soud nemůže sám vydat územní rozhodnutí nebo stavební povolení. Celá věc se vrátí zpět ke stavebnímu úřadu a ten může i po dalším posouzení vaši žádost zamítnout. A vy budete muset absolvovat celé kolečko znovu. Přitom i samotné soudní řízení bude trvat několik měsíců, u některých soudů i více než rok.
Ve většině případů se dá uspokojivé kompromisní řešení najít. Než se rozhodnete bojovat, pokuste se ho hledat a nabízet. Když budete aktivní a budete přicházet s možnostmi úprav a alternativních řešení, úředníci zpravidla nebudou zatvrzelí. Iniciativa a otevřený přístup vám může pomoct i tam, kde by při strohé oficiální komunikaci vypadal problém neřešitelně.
Sdílet / hodnotit tento článek